لینک های دسترسی

Breaking News

تلفات سنگین طالبان و قوای افغان در جنگ غزنی


مقام‌های افغان گفته اند که در نبردهای اخیر به ویژه جنگ سه روز اخیر در ولایت غزنی، بیش از ۱۰۰ سرباز اردو و پولیس افغان کشته شده است.

به گفتۀ مقام‌های امنیتی افغان، بیش از ۱۰۰۰ جنگجوی طالبان که از حمایت استخبارات پاکستان و لشکر طیبه برخوردار اند، بر مرکز ولایت غزنی یورش برده اند.

هر چند به دلیل قطع ارتباطات تلیفونی و دسترسی اندک خبرنگاران به ساحه، آمار دقیق تلفات این جنگ مشخص نشده است، با اینحال به گفتۀ باز محمد همت، رئیس شفاخانۀ شهر غزنی، ۱۱۲ کشته و ۱۴۲ زخمی به آن شفاخانه منتقل شده است.

آقای همت به روزنامۀ نیویارک تایمز گفته است که اکثر کشته و زخمی شدگان که به این شفاخانه منتقل شده است، ملبس با یونیفورم اردو و پولیس افغان اند. او گفته است که هر ساعت شمار بیشتر کشته و زخمی به آن شفاخانه منتقل می شود.

چندی پیش طالبان گفته بودند که در نبردهای آن گروه سربازان افغان اولویت نبوده و هدف نخست آنان قوای خارجی مستقر در افغانستان خواهد بود.

رئیس شفاخانۀ شهر غزنی ضمن کمبود امکانات و وسایل در این شفاخانه گفته است که به دلیل کثرت انتقال زخمی شدگان به این مرکز صحی، اکنون حتا بسترهای بیماران در دهلیز های شفاخانه گذاشته شده است چون به گفتۀ وی همه اتاق ها مملو از زخمی شدگان است.

از تلفات غیرنظامیان افغان در این جنگ نیز اطلاعات دقیق در دست نیست، اما به دلیل درگیری شدید در داخل شهر شاید افراد ملکی نیز صدمه دیده باشند.

جنرال محمدشریف یفتلی، لوی درستیز قوای مسلح افغانستان، روز یکشنبه گفت که جنگجویان طالب در ساحات مسکونی سنگر گرفته و از غیرنظامیان به صفت سپر انسانی استفاده می کنند.

وزارت صحت عامۀ افغانستان از کمیتۀ بین المللی صلیب سرخ برای رسیدگی به آسیب دیدگان جنگ در غزنی طلب کمک کرده است.

کمیتۀ بین المللی صلیب سرخ نیز با نشر پیامی در تویتر نوشته است که اوضاع غزنی را به دقت پیگیری و یک مقدار امکانات را برای شفاخانۀ ولایتی مهیا کرده است. این نهاد بین المللی وعده سپرده است که به محض اینکه وضعیت مناسب شود، مساعدت بیشتری با شفاخانۀ شهر غزنی صورت خواهد گرفت.

فرید احمد مشعل، قوماندان امنیۀ ولایت غزنی، به نیویارک تایمز گفته است که بیش از ۱۰۰۰ طالب مسلح در حمله بر شهر غزنی شرکت داشتند که به گفتۀ وی حدود ۵۰۰ تن آنان کشته شده اند. آقای مشعل همچنان گفته است که قوای کمکی به شمول سربازان افغان و نظامیان امریکایی برای سرکوب کردن طالبان، وارد نبرد شده اند، اما وی در مورد تلفات قوای افغان جزئیاتی ارایه نکرده است.

ظاهراً تلفات جنگ در غزنی رو به افزایش است، چون هنوز هم جنگ در بخش‌های از شهر و حومۀ مرکز آن ولایت جریان دارد و هنوز هم به گفتۀ شاهدان عینی اجساد کشته شدگان در جاده ها و کوچه های شهر به چشم می خورد.

مقام‌های افغان مدعی اند که مرکز ولایت غزنی به کلی از وجود طالبان تصفیه شده است، اما تصاویری که از وضعیت شهر غزنی در شبکه های اجتماعی نشر شده، گویای ادامۀ نبرد در آن شهر بوده و نشان می دهد که در برخی قسمت ها اجساد کشته شدگان در جاده ها افتاده است.

افزون بر آمار درشت تلفات جنگ در غزنی، مقام‌های افغان گفته اند که کم از کم ۷۸ منسوب دیگر اردو و پولیس افغان در نبرد با طالبان در سایر ولایت‌های افغانستان کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG