لینک های دسترسی

Breaking News

درگیری در بامیان؛ پنج نظامی افغان کشته شدند


مقام‌های محلی بامیان تایید کردند که در نتیجۀ حملات تهاجمی جنگجویان طالبان بر پوسته‌های امنیتی در ولسوالی کهمرد این ولایت، تلفاتی به نظامیان افغان وارد شده است.

سید انور رحمتی، والی بامیان به خبرنگاران گفت که جنگجویان طالبان پس از نیمه‌شب گذشته حملات شان را بر این پوسته‌ها آغاز کردند.

آقای رحمتی افزود: "تا حال ما پنج شهید و یک زخمی داریم. قوماندان امنیه و نیروهای امنیتی در ساحه حضور دارند".

پنج پولیس شامل کشته‌شدگان این رویداد استند.

همچنان والی بامیان بدون ارایه ارقامی تایید کرد که در این درگیری‌ها جنگجویان طالبان نیز تلفاتی متقبل شده اند.

اما او گفت که ۱۵ جنگجوی گروه طالبان به شمول دو فرمانده این گروه در محل در محاصره نیروهای امنیتی قرار دارند.

طالبان مدعی شده اند که در حملات جنگجویان این گروه در ساحهٔ اشپشتهٔ ولسوالی کهمرد بامیان، ۹ تن از سربازان افغان کشته شده، ۵ سرباز مجروح و ۲ پوستهٔ آنان به دست جنگجویان این گروه سقوط کرده است.

اما آقای رحمتی این ادعای طالبان را رد کرد و گفت که هیچ ساحه‌ای از کنترول حکومت خارج نشده است.

والی بامیان افزود که درگیری شدید هنوز میان نیروهای امنیتی افغان و جنگجویان طالبان جریان دارد و نیروهای کافی مردمی و دولتی در ساحه حضور دارند.

جنگ در دایکندی

از سویی دیگر از چند روز بدینسو جنگجویان طالبان بر پوسته‌های امنیتی ولسوالی پاتوی دایکندی نیز حمله کرده اند.

نقیب‌الله مالستانی، آمر امنیت فرماندهی پولیس ولایت دایکندی به صدای امریکا گفت: "همین لحظه جنگ بسیار شدید در ساحات سرتگاب ولسوالی پاتوی دایکندی جریان دارد اما از تلفات خبری در دست نیست."

ولسوالی پاتوی دایکندی در حدود ۱۵ کیلومتری مرکز شهر نیلی قرار دارد. شماری از باشندگان دایکندی با نگرانی گفته اند که اگر نیروهای کمکی از مرکز به این ولسوالی اعزام نشود احتمال گسترش جنگ بر مرکز نیلی نیز وجود دارد.

ولایات بامیان و دایکندی در طی دو دههٔ اخیر از امن‌ترین ولایات افغانستان بوده است. اما تشدید جنگ، دامنهٔ ناامنی را به این ولایات امن افغانستان گسترش داده است.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG