لینک های دسترسی

Breaking News

جنگ در شمال افغانستان؛ ۱۷هزار خانواده به کابل آواره شده‌اند


وزیر دولت در امو رسیدگی به حوادث طبیعی افغانستان می‌گوید که ۱۷هزار خانواده به دلیل جنگ‌های اخیر در ولایات شمال این کشور به کابل پناه آورده اند.

غلام بهاوالدین جیلانی روز سه‌شنبه ۱۰ اگست (۱۹ اسد) به خبرنگاران گفت که روند بیرون شدن مردم از ولایات شمالی جریان دارد و ممکن آمار خانواده‌های بیجاشده به کابل تا ۳۰هزار برسد.

آقای جیلانی افزود: "این خانواده‌ها از شمال افغانستان به کابل آمده و در قسمت‌های کوتل خیرخانه و پارک شهرنو جابجا شده اند."

وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی افغانستان اضافه کرد که روند کمک‌رسانی به این بیجاشدگان در کابل و برخی ولایات دیگر جریان دارد.

او تاکید کرد که این بیجاشدگان به محل مناسب انتقال داده خواهند شد.

گفته می‌شود بسیاری خانواده‌های که به کابل آواره شده اند، باشندگان ولایات، بغلان، کندز، تخار، بدخشان، سمنگان، سرپل جوزجان و برخی ولایات دیگر اند.

بر اساس معلومات وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی افغانستان در بیش از دو ماه اخیر دست‌کم، ۶۰هزار خانواده در ۲۵ ولایت از محلات خود بیجا شده اند.

آقای جیلانی تاکید کرد که بسیاری این خانواده‌ها از ولایات، قندهار، هلمند، کندز و فاریاب آواره شده اند. او گفت که در این مدت، برای بیش از ۳۵هزار خانوادۀ بیجاشده کمک صورت گرفته است.

این در حالی است که روز گذشته وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان گفت که با تشدید حملات طالبان بر شهرهای بزرگ این کشور، روند کمک به بیجاشدگان داخلی در این ولایات متوقف شده است.

طالبان اخیراً حملات شان را در برخی شهرها افزایش داده و مقام‌ها گفته اند که در چهار روز گذشته، بخش‌های مراکز ولایات، سرپل، جوزجان، کندز، نیمروز و تخار به دست طالبان سقوط کرده است.

مقام‌های امنیتی افغان می‌گویند که نیروهای امنیتی در بخش‌های این شهرها حضور دارند و تلاش‌های آنان برای دور راندن جنگجویان طالبان از مراکز این ولایت جریان دارد.

XS
SM
MD
LG