لینک های دسترسی

Breaking News

تشدید جنگ در افغانستان؛ در دو هفته حدود ۵۳۰۰ خانواده بیجا شده‌اند


وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان می‌گوید که با تشدید حملات طالبان در برخی ولایات این کشور، هزاران نفر بیجا شده اند.

محمد رضا باهر، معاون سخنگوی این وزارت روز دوشنبه نهم اگست (۱۸ اسد) به صدای امریکا گفت که تنها در ۱۵ روز اخیر، حدود ۵۳۰۰ خانواده از مناطق اصلی خود فرار کرده اند.

آقای باهر افزود که با تشدید خشونت‌ها در این کشور، ​روند کمک رسانی به بیجاشدگان داخلی نیز در برخی ولایات متوقف شده است.

آقای باهر علاوه کرد: "ادامۀ خشونت‌ها و نا امنی‌ها به خصوص ادامه درگیری‌ها در داخل شهرهای برخی ولایات سبب شده که ما در روند کمک‌رسانی با مشکل رو به رو شویم...همین هفته گذشته در ولایات تخار، سرپل، جوزجان و کندز روند کمک رسانی متوقف شد."

بر اساس معلومات این وزارت از آغاز سال ۱۴۰۰ خورشیدی تا کنون، حدود ۵۷هزار خانواده از مناطق شان بیجا شده اند که از این میان، تنها بیش از ۳۵هزار آن از ولایات ننگرهار، کندز، هلمند و قندهار بوده اند.

معاون سخنگوی وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان اضافه کرد که در برخی ولایات روند کمک رسانی به بیجاشدگان داخلی جریان دارد و تا کنون هزاران نفر از کمک‌های این وزارت مستفید شده اند.

این در حالی است که اخیراً طالبان حملات شان را بر شهرها افزایش داده و در سه روز گذشته، بخش‌های مراکز نیمروز، شبرغان، کندز و سرپل را تصرف کرده اند.

مقام‌های امنیتی افغان می‌گویند که نیروهای امنیتی در بخش‌های این شهرها حضور دارند و تلاش‌های آنان برای دور راندن جنگجویان طالبان از مراکز این ولایت جریان دارد.

با ادامه درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی افغان و طالبان، گفته می‌شود که بازارها در شهر کندز، سرپل و جوزجان بسته شده و مشکلات زیادی به باشندگان این ولایات به بار آورده است.

XS
SM
MD
LG