لینک های دسترسی

Breaking News

آغاز عملیات نظامیان افغان در هلمند و ادامۀ درگیری‌ها در هرات


آرشیف

مقامات افغان می‌گویند که نظامیان افغان عملیات تهاجمی و پاکسازی را در لشکرگاه هلمند آغاز کرده اند و درگیری در هرات همچنان ادامه دارد.

عبدالقدیر بهادرزی، سخنگوی قول اردوی ۲۱۵ میوند به صدای امریکا گفت که عملیات تهاجمی نظامیان افغان، صبح امروز پنجشنبه پنجم اگست (۱۴ اسد) آغاز شد و تا تصفیۀ کامل شهر از وجود طالبان، ادامه خواهد یافت.

این عملیات در قلعۀ کهنه از بخش‌های جنوبی لشکرگاه، جایی که زندان مرکزی هلمند و تاسیسات دولتی موقعیت دارد، آغاز شده است. این ساحه از یک هفته به این طرف خط مقدم جنگ میان نیروهای امنیتی افغانستان و طالبان بوده است.

موج تازۀ درگیری‌ها در لشکرگاه سبب شده است که هزاران باشندۀ این شهر در منازل شان گیر بمانند. باشندگان محل می‌گویند که درگیری زمینی و حملات هوایی جریان دارد.

شیر علی شاکر، رییس صحت عامۀ هلمند به صدای امریکا گفت که از دو هفته به این طرف ۳۰ زخمی به مراکز صحی این ولایت منتقل شده اند که بخش بزرگ آنان غیرنظامیان اند.

درگیری و تلفات در هرات

برعلاوۀ ولایت‌های جنوبی، هرات در غرب افغانستان نیز شاهد جنگ شدید است. جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات گفت که شب گذشته در هفت منطقه شهر هرات جنگ میان قوای افغان و گروه طالبان جریان داشت.

به گفتۀ آقای فرهاد، یک کاروان طالبان که به سمت شهر هرات در حرکت بود، در مسیر ولسوالی شیندند آماج حملۀ قوای هوایی افغان قرار گرفته است.

او افزود که در جریان درگیری‌ها و حمله‌های هوایی، ۵۰ جنگجوی طالبان در این ولایت کشته و ده‌ها جنگجوی دیگر آن گروه زخمی شدند.

سخنگوی والی هرات تایید کرد که در درگیرهای شب گذشته، آمر حوزه دهم امنیتی شهر هرات با دوتن از سربازانش جان باختند.

عبدالرزاق احمدی، سخنگوی حرکت مقاومت مردمی در هرات به صدای امریکا گفت که نیروهای مردمی در چندین بخش شهر هرات با طالبان درگیر استند.

او گفت که طالبان با اسلحه مدرن و مجهز به دوربین شب، قوای افغان و نیروهای مردمی را هدف قرار می‌دهند و حکومت تاکنون خیزش مردمی را اکمالات نکرده است.

به گفتۀ آقای احمدی، در جریان روزهای اخیر هفت نیروی مقاومت مردمی در جنگ با طالبان کشته شدند و ۱۵ نفر دیگر زخم برداشتند.

حملات گروه طالبان بر ولسوالی های گذره و انجیل هرات از هشت روز بدینسو شدت گرفت و اکنون جنگ به نواحی جنوبی و غربی شهر هرات رسیده است.

طالبان تاکنون در مورد تلفات شان در هرات چیزی نگفته اند.

XS
SM
MD
LG