لینک های دسترسی

Breaking News

ادعای طالبان در مورد حمایت قوای افغان و امریکایی از داعش


حملات هوایی نظامیان امریکایی بر مواضع داعش در ننگرهار از چند روز به اینسو ادامه دارد

سه چند شدن حملات هوایی نظامیان امریکایی بر مواضع طالبان، جنگجویان این گروه را مجبور به عقب نشینی کرده است.

طالبان هرچند عقب نشینی شماری از جنگجویان خود را در مربوطات ولایت ننگرهار تایید می‌کنند، در عین حال مدعی اند که این وضعیت تندروان داعش را فرصت داده است تا حضور خود را بر ساحات جدید و بیشتر، گسترش بخشند.

از چند روز به اینسو، جنگ میان جنگجویان طالب، تندروان داعش و قوای امنیتی و دفاعی افغان در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار ادامه دارد.

طالبان می‌گویند که در این جنگ نزدیک بود که تندروان داعش را شکست بدهند، اما به ادعای این گروه "سربازان اردو، پولیس و اربکیان افغان و قوای هوایی امریکایی دست به کار شده" و بر مواضع طالبان حمله کردند و این امر سبب شد که داعشیان از شکست نجات یابند.

وزارت دفاع ملی افغانستان با رد این ادعای طالبان گفته است که هر گروهی که بر ضد دولت و مردم افغانستان می‌جنگد از دید حکومت وحدت ملی، دهشت افگن بوده و بر ضد آن مبارزه می‌شود.

محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان، به صدای امریکا گفت که طالبان با این ادعاهای "بی اساس" می‌خواهند شکست شان را در برابر قوای مسلح افغانستان توجیه کنند.

گلاب منگل، والی ننگرهار، که روز سه شنبه به ولسوالی خوگیانی رفته بود، به خبرنگاران گفت که قوای امنیتی و دفاعی افغان به هدف سرکوب تندروان داعش و طالب عملیات را آغاز کرده اند.

عملیات نظامی در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار سبب بیجا شدن هزاران ساکن این ساحه به شهر جلال آباد شده است.

در همین حال، جنرال جان نکلسن، فرمانده عمومی قوای امریکایی و ناتو در افغانستان، روز سه شنبه در یک کنفرانس ویدیویی از کابل گفت که اکنون داعش فقط در سه ولسوالی ننگرهار حضور و فعالیت داشته و دامن تندروان این گروه از شش ولسوالی دیگر آن ولایت برچیده شده است.

مقام‌های افغان گروه دولت اسلامی یا داعش را خطر و تهدید جدی برای افغانستان و منطقه تلقی کرده و از جامعۀ جهانی خواسته است که برای سرکوب این گروه، افغان‌ها را کمک کنند.

XS
SM
MD
LG