لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان در سعودی نیز با نمایندگان حکومت افغانستان دیدار نمی‌کنند


در حالیکه مقام‌های افغان برای دور تازۀ مذاکرات صلح با گروه طالبان در عربستان سعودی آمادگی می‌گیرند، طالبان گفته اند که در نشست سعودی با هیأت مذاکره کننده صلح افغانستان دیدار نخواهد کرد.

قرار است نشست عربستان سعودی با حضور نمایندگان، امریکا، پاکستان، امارات متحده عربی، طالبان و عربستان سعودی در ماه جنوری ۲۰۱۹میلادی برگزار شود.

گروه طالبان ناوقت شنبه (۸جدی) با نشر اعلامیه‌ای هرگونه دیدار احتمالی با هیأت مذاکره کنندۀ حکومت افغانستان را رد کرده اند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان با نشر این اعلامیه گفته است که آوازه ها درباره دیدار نمایندگان این گروه با هیأت مذاکره کننده حکومت افغانستان در نشست سعودی حقیقت ندارد و " موقف طالبان تغییر نخورده، بلکه همان موقف سابق است".

دو هفته پیش نیز نمایندگان طالبان در امارات متحدۀ عربی نیز با نمایندگان حکومت افغانستان دیدار نکرده و تنها با مقام‌های امریکایی پاکستانی، امارات متحدۀ عربی و سعودی دیدار و صحبت کردند.

با آنکه وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا، زلمی خلیلزاد، دپلومات امریکایی افغان تبار را به صفت مشاور ارشد در امور مصالحۀ افغانستان گماشته است، مقام‌های امریکایی تاکید دارند که مذاکرات و توافق صلح افغانستان باید میان حکومت افغانستان و طالبان صورت گیرد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان بار بار پیشنهاد مذاکرات بدون قید و شرط را به طالبان داده است، اما آن گروه تاکید دارد که برای پایان بخشیدن به جنگ افغانستان و مذاکرات صلح تنها حاضر است با ایالات متحدۀ امریکا مذاکره کند.

XS
SM
MD
LG