لینک های دسترسی

Breaking News

سراج: طالبان ۲۰ گروه تروریستی را در افغانستان رهبری می‌کنند


سرپرست ریاست امنیت ملی افغانستان می‌گوید که رابطۀ طالبان با سایر گروه تروریستی در این کشور نه تنها کاهش نیافته، بلکه بیشتر شده است.

احمدضیا سراج امروز ۲۳ نومبر (سوم قوس) هنگام تشریح برنامه‌هایش در ولسی جرگۀ افغانستان گفت که گروه‌های تروریستی به شمول طالبان بازار خرید و فروش مهاجمان انتحاری را ساخته اند.

او گفت: "طالبان چتر اصلی تمام گروه‌های تروریستی استند، زمینه‌ساز تمام فعالیت‌ها در داخل افغانستان طالبان استند. بدون همکاری طالبان هیچ گروه تروریستی ... امکان ندارد که فعالیت بکند."

به گفتۀ سراج، طالبان و سایر گروه‌های دهشت‌افگن از توانایی‌های یک‌دیگر در بخش تکتیک‌ها و تعلیمات علیه حکومت افغانستان بهره می‌گیرند و مبارزه با این گروه‌ها در آینده پیچیده‌تر خواهد شد.

سرپرست ریاست امنیت ملی افغانستان تاکید کرد که اگر طالبان پایگاه‌ها و مراکز امن در کراچی، پشاور و کویته نمی‌داشتند، در این مدت از بین می‌رفتند.

او افزود: "اطلاعاتی که ما داریم هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که کشورهای که در داخل (افغانستان) مداخله می‌کنند، پالیسی‌ها خود را تغییر داده باشند. این‌ها از همین روال و مشکلاتی که هست، به همین شکل حمایت می‌کنند."

به باور سرپرست ریاست امنیت ملی افغانستان، بخشی از گروه‌های تروریستی که در افغانستان فعالیت می‌کنند، هدف‌شان در کشورهای متبوع شان وجود دارد، اما قربانی آن مسایل را افغان‌ها می‌دهند.

او گفت: "تحریک اسلامی اوزبیکستان خلافت می‌خواهد در اوزبیکستان، انصارالله تاجیکستان حکومت اسلامی در تاجیکستان می‌خواهد، گروه ترکستان شرقی مشکل داخلی در چین است، اما به صورت روزمره ما قربانی این جنگ را می‌دهیم."

سراج تاکید کرد که تضاد منافع کشورهای منطقه و حمایت مستقیم و غیرمستقیم این کشورها و سازمان‌های استخباراتی برخی از آن‌ها میدان جنگ را در افغانستان – به عنوان چهارراه این کشورها – داغ‌تر کرده است.

همچنان او گفت که در یک سال گذشته در حدود ۶۰۰۰ نفر به اتهام جرایم مختلف بازداشت شده اند که بخش اعظم آن‌ها به انجام فعالیت‌های دهشت‌افگنی در افغانستان متهم استند.

XS
SM
MD
LG