لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: نمایندۀ حکومت در نشست 'بین الافغانی مسکو' نخواهد بود


گروه طالبان اعلام کرده اند که نمایندۀ دولت و شورای عالی صلح افغانستان در نشست "بین الافغانی مسکو" که امروز چهارشنبه نیز ادامه می‌یابد حضور نخواهند داشت.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان چهارشنبه (۲۹ می) در تویتر نوشته است "در نشست دیروز به مناسبت صدمین سال روابط دپلوماتیک روسیه و افغانستان نمایندگان ادارۀ کابل حضور داشتند، اما در نشست بین الافغانی امروز، عبدالکریم خلیلی و سفیر ادارۀ کابل (مقیم روسیه) حضور ندارند".

حکومت افغانستان تا کنون در پیوند با این پیام سخنگوی طالبان واکنشی نشان نداده است، اما وزارت خارجۀ افغانستان سه شنبه (۲۸ می) گفته بود که لطیف بهاند، سفیر افغانستان در روسیه، به نمایندگی از دولت در نشست مسکو اشتراک می‌کند.

به گفته یکی از اشتراک کنندگان، تا اکنون که یک بعد از چاشت به وقت افغانستان است، نشست بین‌الافغانی مسکو آغاز نشده است.

آجندای نشست مسکو:

فوزیه کوفی، یکی از چهره‌های سیاسی افغانستان و عضو پیشین ولسی جرگه به صدای امریکا گفت که نشست بین‌الافغانی در مسکو، شب گذشته آغاز شد و امروز نیز ادامه خواهد یافت.

خانم کوفی افزود که در این نشست روی تعیین تاریخ گفتگوها در دوحه، آتش بس، جلوگیری از حملات طالبان به مکان‌های عام‌المنفعه و مردم ملکی، صحبت خواهد شد.

او گفت " توقع ما این است که در نتیجه به یک آتش برسیم و این‌که تاریخ مذاکرات بعدی دوحه تعیین شود؛ اگر این‎‌ها نشود، من فکر می‌کنم دوام این نوع مذاکرات امیدی را که در آن مردم افغانستان به یک تغییر فکر می‌کنند، آن امید را کم می‌سازد".

خانم کوفی در مورد این‌که آیا تفکر طالبان در مورد زنان تغییر کرده یا خیر؟ گفت که نباید به اظهارات این گروه باور کرد.

خانم کوفی افزود که اگر طالبان متعهد به تأمین حقوق زنان اند، نخست باید وضعیت زنان در مناطق تحت تصرف این گروه بهبود یابد و "۳۰ درصد مکاتب دختران که در مناطق تحت کنترول طالبان مسدود است" باز گردد.

یکی از نزدیکان حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان نیز به صدای امریکا گفت که آقای کرزی، شام دیروز با نمایندگان طالبان افطار کرد و از آن گروه خواستار این شد که آتش‌بس نمایند.

اما نمایندگان طالبان خواهان خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان شده اند.

XS
SM
MD
LG