لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: هیچ تصمیمی برای بازگشایی مکاتب دختران گرفته نشده است


وزارت معارف طالبان گزارش‌های مبنی بر آغاز روند آموزش دانش‌آموزان دختر در مکاتب افغانستان را رد کرده و گفته است که کار روی طرح بازگشایی مکاتب دختران جریان دارد.

اخیراً گزارش‌های در شبکه‌های اجتماعی به نشر رسید که قرار است روند آموزش طبقۀ اناث فردا (شنبه) آغاز می‌شود.

وزارت معارف طالبان روز جمعه ۲۴ سپتمبر (دوم میزان) با نشر اعلامیه‌ای این خبرها را یک "شایعه" خوانده و گفته است که تا کنون هیچ تصمیمی برای اغاز دروس دختران در مکاتب گرفته نشده است.

در اعلامیه آمده است: "کار روی طرح بازگشایی مکاتب طبقه اناث جریان دارد که نتیجه بعداً از طریق صفحه رسمی وزارت معارف با مردم شریف افغانستان شریک ساخته خواهد شد."

وزارت معارف طالبان اخیراً از بازگشایی مکاتب پسران در این کشور خبر داد، اما در مورد مکاتب دختران در سراسر افغانستان چیزی نگفته است.

با آنکه طالبان تا حال برای دختران در افغانستان اجازهٔ برگشت به مکتب را نداده اند، هفته گذشته ذبیح الله مجاهد، یکی از سخنگویان طالبان، ادعاهایی را رد کرد که دختران از رفتن به مکاتب متوسطه منع خواهند شد.

آقای مجاهد به خبرنگاران گفت که‌ پسران دورهٔ متوسطه در حال حاضر می‌توانند به مکتب بروند و در پهلوی سایر تلاش‌ها، ترتیبات روی دست است تا سیستم ترانسپورتی خاص برای دختران مکاتب فراهم شود تا آنان بتوانند در فضای امن به مکتب بروند.

عدم بازگشایی مکاتب دختران از سوی طالبان در افغانستان نگرانی‌ها را در داخل و بیرون از این کشور به میان آورده و نیز انتقادهای را به دنبال داشته است.

به تازگی عمران خان، صدر اعظم پاکستان گفته است که وضع ممنوعیت بر آموزش دختران در افغانستان یک اقدام "غیر اسلامی" است.

آقای خان در مصاحبه با بی‎‌بی‌سی در واکنش به اجازه ندادن طالبان به دختران برای رفتن به مکتب گفت که "این مفکوره که زنان نباید تحصیل کنند، غیر اسلامی است و هیچ ربطی به دین ندارد."

صدر اعظم پاکستان که کشورش به حمایت و پناه دادن طالبان طی ۲۰ سال گذشته متهم است، ابراز امیدواری کرد که طالبان به زودی به دختران اجازه رفتن به مکتب را خواهند داد.

XS
SM
MD
LG