لینک های دسترسی

Breaking News

زمری پیکان به سه سال حبس محکوم شد - سارنوالی


لوی سارنوالی افغانستان گفته است که محکمۀ استیناف مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری، فرمانده عمومی پیشین امن و نظم عامۀ وزارت داخله را به سه سال حبس تنفیذی محکوم کرد.

بر بنیاد اعلامیه‌ای لوی سارنوالی، محکمۀ علنی آقای پیکان روز سه شنبه ۲۹ سپتمبر (۸ میزان) برگزار شد.

وزارت داخلۀ افغانستان در ۲۳ اگست (دوم سنبله) اعلام کرد که نیروهای امنیت ملی، زمری پیکان، فرمانده پیشین پولیس امن و نظم عامه را در کابل بازداشت کرده اند.

پیش از این مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری، محکمۀ ابتدایی این جنرال پیشین وزارت داخله را به صورت علنی و در غیاب وی، در ماه دسمبر سال ۲۰۱۷ برگزار کرده بود.

دست داشتن در قتل، سو استفاده از صلاحیت وظیفوی و تجاوز از حدود از جمله اتهامات وارده بر آقای پیکان خوانده شده است.

او در محکمۀ ابتدایی به دلیل نبود "دلایل الزام" در اتهام قتل بی‌گناه شناخته شد؛ اما بر اساس "فقرۀ دوم مادۀ ۴۲ قانون جرایم عسکری و مادۀ ۲۰۹ قانون اجرات جزایی" به گونۀ غیابی، به هشت سال و شش ماه حبس تنفیذی محکوم شده بود.

پیش از این نیز محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان از نهادهای امنیتی این کشور خواسته بود که باید هر چه زودتر آقای پیکان را که متهم به "فساد اداری" است، بازداشت و به پنجه قانون بسپارند.

آقای غنی در (۲۴ قوس) سال گذشته حین صحبت در کنفرانس سالانۀ مبارزه با فساد اداری تاکید کرده بود که اوامر مرکز عدلی و قضایی باید بدون هرگونه تاخیر تطبیق شود و دستگیر نشدن جنرال پیکان، شهرت افغانستان را زیر پرسش برده است.

XS
SM
MD
LG