لینک های دسترسی

Breaking News

تاکید ملل متحد و اتحادیۀ اروپا بر تامین آتش‌بس در افغانستان


سران سازمان ملل متحد، اتحادیۀ اروپا، سازمان همکاری‌های اسلامی و پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) پشتیبانی شان را از صلح افغانستان اعلام کرده و خواهان برقراری آتش‌بس در این کشور شدند.

انتونیو گوتیرش، منشی عمومی سازمان ملل متحد در سخنرانی‌اش از طریق کنفرانس ویدیویی در مراسم افتتاحیه آغاز مذاکرات میان حکومت افغانستان و طالبان در دوحه پایتخت قطر گفت که باید "تجربه زنان و گروه‌های مختلف افغانستان" در مذاکرات بین‌الافغانی بازتاب یابد.

آقای گوتیرش افزود: "با آغاز مذاکرات بین‌الافغانی از هر دو طرف می‌خواهیم که از غیرنظامیان حفاظت کرده و آتش‌بس کنند."

ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو گفت که هدف نهایی، ختم خشونت است و از مذاکرات بین‌الافغانی که "بهترین فرصت" است، باید استفاده درست شود.

آقای ستولتنبرگ افزود که در مذاکرات بین‌الافغانی باید دست ‌آوردهای نزدیک به دو دهۀ اخیر حفظ شوند و باید خواست شهروندان افغانستان در جریان این گفتگوها مدنظر باشد.

او گفت: "ناتو در ۱۹ سال گذشته در کنار مردم افغانستان بوده است. اکنون ما تعداد نیروهای خود را در افغانستان، مطابق به حمایت از تلاش‌های صلح تنظیم می‌کنیم."

آقای ستولتنبرگ در صفحهٔ تویتراش نوشته است: "ناتو برای حفظ دست آوردها و حصول اطمینان از این که افغانستان هیچ زمانی به پناه‌گاه امن تروریستان مبدل نشود، در کنار مردم افغانستان می ایستد."

جوسپ بوریل، رییس سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا، با استقبال از آغاز مذاکرات صلح، آن را "صلح واقعی" خواند.

آقای بوریل گفت که با آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی "اکنون فقط کاهش خشونت‌ها کافی نیست و دو طرف باید روی آتش‌بس جامع، سراسری و بی‌قید و شرط توافق کنند."

این مقام بلندپایۀ اتحادیه اروپا تاکید کرد که همکاران بین‌المللی افغانستان، در کنار حمایت از مذاکرات، باید به "استقلال" این کشور احترام بگذارند.

از سوی دیگر، یوسف بن احمد العثیمین، منشی عمومی سازمان همکاری‌های اسلامی در سخنرانی‌اش در این مراسم، آغاز مذاکرات مستقیم میان هیات حکومت افغانستان و طالبان را یک فرصت تاریخی خواند.

آقای العثیمین گفت که این سازمان همواره از روند صلح و رسیدن به توافق سیاسی برای پایان منازعه در افغانستان حمایت کرده و در نشست وزیران خارجه سازمان همکاری‌های اسلامی، قطعنامه‌ای را به حمایت از روند صلح صادر کرده است.

منشی عمومی سازمان همکاری‌های اسلامی، به رهبری و مالکیت افغان‌ها در پروسه صلح تاکید کرد.

مذاکرات بین‌الافغانی میان تیم های مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان امروز شنبه آغاز شد. این مذاکرات، نتیجه توافق صلح ایالات متحده و طالبان است که در ۲۹ فبروری سال جاری میلادی میان دو طرف به امضا رسید.

XS
SM
MD
LG