لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: برای توافق جامع به دوحه آمده‌ایم؛ ملابرادر: مذاکرات را صادقانه پیش می‌بریم


رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان در مراسم افتتاح مذاکرات بین‌الافغانی در قطر گفت که امیدوار است با آغاز این گفتگوها "دروازۀ جنگ، رنج و مصیبت مردم افغانستان" بسته شده و درب صلح و هم‌زیستی باز شود.

آقای عبدالله افزود که هیات حکومت افغانستان با نیت نیک برای تحقق صلح دایمی، مذاکرات و بحث‌های صادقانه برای رسیدن به توافق جامع با طالبان به دوحه پایتخت قطر آمده است.

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان افزود: "خواست مشروع مردم و هدف از صلح این است که باید از راه سیاسی به جنگ و خشونت‌ها در افغانستان پایان داده شود... جنگ جاری راه حل نیست و برنده ندارد؛ اما رسیدن به یک راه حل سیاسی مطابق با ارادۀ ملت هیچ زمانی بازنده نخواهد داشت."

آقای عبدالله همچنان گفت که حکومت افغانستان خواهان اعلام آتش‌بس بشردوستانه در این کشور است و با تحقق آن، افغان‌ها از کمک‌ها و برنامه‌های انکشافی در تمام بخش‌های این کشور مستفید خواهند شد.

به گفتۀ وی در سال‌های اخیر تغییرات زیادی در زندگی مردم افغانستان ایجاد شده و "برگشت به گذشته برای آنان دیگر قابل قبول نیست."

آقای عبدالله افزود که با امضای توافق میان امریکا و طالبان امیدواری‌ها برای پایان جنگ و خشونت‌ها در میان شهروندان افغانستان بیشتر شد، اما در ماه‌های اخیر نه تنها که خشونت‌ها پایان نیافت، بلکه صدها غیرنظامی جان‌های شان را از دست داده اند.

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان خطاب به نمایندگان طالبان گفت: "بیایید امروز اجازه ندهیم تا بار دیگر فرصت از دست برود و جنگ به درازا بکشد."

آقای عبدالله از تلاش‌های جامعه جهانی به ویژه ایالات متحدۀ امریکا، اتحادیۀ اروپا و برخی از کشورهای منطقه قدردانی کردو از این کشورها خواست که راستای صلح و پس از برقراری صلح در این کشور به همکاری‌های شان ادامه دهند.

اطمینان طالبان از پیش‌برد 'صادقانۀ مذاکرات'

ملا عبدالغنی برادر، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر در سخنرانی‌اش در مراسم آغاز مذاکرات صلح گفت که هرچند در گفتگوهای بین‌الافغانی مشکلاتی پیش خواهد آمد، اما هیات این گروه این مذاکرات را صادقانه و با حوصله‌مندی به پیش خواهد برد.

آقای برادر از هر دو طرف خواست که باید در جریان بحث‌ها دین اسلام و منافع افغانستان را در نظر بگیرند و دست‌یابی به صلح، نباید به نفع افراد و گروها در این کشور بانجامد.

او افزود: "به ملت خود اطمینان می‌دهیم که مذاکرات را صادقانه و با اخلاص کامل به پیش می‌بریم و تلاش می‌کنیم که زمنیۀ صلح، آرامی و مسالمت‌آمیز را برای مردم مسلمان افغانستان مساعد کنیم."

ملابرادر همچنان گفت که طالبان خواهان یک افغانستان مستقل، پیشرفته و آزاد اند؛ کشوری که دارای یک نظام اسلامی باشد که در آن همه شهروندان‌اش، بدون هیچ گونه تبعیض زندگی کنند.

رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز از جامعه جهانی خواست که برای برقراری صلح در افغانستان تلاش کنند و به کمک‌های شان ادامه دهند.

قرار است پس از این مراسم، هیات حکومت افغانستان و طالبان گفتگوهای صلح را آغاز کنند.

XS
SM
MD
LG