لینک های دسترسی

Breaking News

یوناما: آماده ایم با حکومت آیندۀ افغانستان کار کنیم


هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، با نشر اعلامیه‌ای برای کار مشترک با حکومت آیندۀ این کشور اعلام آمادگی کرده است.

یوناما، بدون اینکه کامیابی محمداشرف غنی را در این انتخابات مبارکی بگوید، پروسه انتخابات را مسوولیت مشترک همه جوانب -نهادهای مدیریتی انتخاباتی، نامزدان، رسانه‌ها، جامعه مدنی و سایر بازیگران- دانسته است.

یوناما با اشاره بر اهمیت این "پروسه منظم که منجر به اعلام نتایج نهایی شد" بر اهمیت بسیج ملی در دوره پیشرو تاکید کرده است.

اعلامیه گفته است: "ملل متحد همچنان بر اهمیت حل هر گونه مشکل مرتبط به پروسه اعلام نتایج نهایی انتخابات، در مطابقت با مقررات و قانون اساسی کشور و در جهت ثبات و همبستگی، تاکید می‌کند".

یوناما گفته است که بر اساس صلاحیت شورای امنیت ملل متحد، از کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان حمایت کرده و آن را ادامه می‌دهد.

هیات معاونت ملل متحد، همچنان گفته است که در روند انتخابات به قانون انتخابات افغانستان حرمت گذاشته و با حفظ بی‌طرفی کامل برای جلوگیری از تقلب تلاش کرده است.

یوناما گفته است: "به منظور ترغیب نهادهای اداره کننده انتخابات برای رسیدگی به مطالبات قانونی نامزدان برای وضاحت در مورد تصامیم اتخاذ شده در مورد تفتیش و بازشماری آرا مشوره‌های بی‌طرفانه و مسلکی ارایه می‌کند".

کمیسیون انتخابات افغانستان روز سه شنبه ۱۸ فبروری (۲۹ دلو) محمد اشرف غنی غنی را برنده انتخابات ششم میزان ۱۳۹۸ اعلام کرد. این کمیسیون روز گذشته وثیقۀ انتخاباتی آقای غنی را داد.

اما شماری از نامزدان ریاست جمهوری نتایج نهایی انتخابات را نپذیرفته و آن را جعلی خوانده اند. تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله که در جایگاه دوم قرار گرفت، با این نتایج مخالفت نشان داده و از ایجاد حکومت همه شمول موازی خبر داده است. شماری از چهره‌های سیاسی به شمول جنرال عبدالرشید دوستم، از موقف آقای عبدالله حمایت کرده است.

گلبدین حکمتیار و رحمت‌الله نبیل، دو نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری، نتایج نهایی را نپذیرفته و از ایجاد حکومت موازی آقای عبدالله نیز حمایت نکرده اند.

XS
SM
MD
LG