لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان در ۱۶ سال گذشته بیشترین تلفات کودکان را داشته است - یونیسف


صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای اطفال (یونیسف) می‌گوید که از سال ۲۰۰۵ میلادی تا کنون، افغانستان بیشترین تلفات کودکان را در جهان داشته است.

این صندوق ناوقت روز جمعه ۳۱ دسمبر (۱۰ جدی) با نشر گزارشی گفته است که در ۱۶ سال گذشته، بیش از ۲۸ هزار ۵۰۰ کودک در اثر درگیری‌های مسلحانه در این کشور کشته و زخمی شده اند.

یونیسف تعداد کشته‌ها و زخمیان کودکان افغان در این سال‌ها را جداگانه واضح نساخته است، اما افزوده است که این آمار، ۲۷ درصد کل تلفات کودکان در سراسر جهان را تشکیل می‌دهد.

یونیسف همچنین گفته است که افزون بر افغانستان، یمن، سوریه و اتوپیایی شمالی بیشترین موارد تلفات کودکان را داشته اند.

یافته‌های ملل متحد نشان می‌دهد که در ۱۶ سال گذشته، ۲۶۶هزار مورد نقض شدید حقوق کودکان را در بیش از ۳۰ موقعیت پرتنش در افریقا، آسیا، شرق میانه و امریکای لاتین ثبت کرده است.

ملل متحد با ابراز نگرانی گفته است که ممکن است شمار تلفات کودکان در کشورهای جنگ زده بیشتر از این باشد.

هنریتا فور، رییس اجرایی یونیسف گفته است: "سال به سال، طرف‌های درگیر همچنین بی‌اعتنایی وحشت‌ناکی به حقوق و رفاه کودکان نشان می‌دهند. کودکان رنج می‌برند و به خاطر این بی‌رحمی می‌میرند. باید تمام تلاش خود را به خرچ داد تا این کودکان از آسیب در امان بمانند."

صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای اطفال (یونیسف) گفته است این کشورها باید برای محافظت از کودکان تلاش کنند و از سازمان ملل متحد و جامعه جهانی خواسته است که در این مورد اقدامات جدی را روی دست گیرد.

پیش از این یونیسف از ادامۀ تلفات کودکان در اثر درگیری‌های مسلحانه و انفجار مواد منفلق ناشدۀ باقی‌مانده از جنگ در افغانستان ابراز نگرانی کرده بود.

این صندوق به تاریخ چهارم نومبر (۱۳ عقرب) گفت که آخرین گزارش ملل متحد نشان می‌دهد که در شش ماه نخست ۲۰۲۱ میلادی، بیش از ۴۶۰ کودک در نتیجۀ جنگ و خشونت‌ها در این کشور کشته و صدها تن دیگر زخمی شده اند.

XS
SM
MD
LG