لینک های دسترسی

Breaking News

ایالات متحده صد دستگاه تنفس مصنوعی به افغانستان کمک کرد


شارژدافیر سفارت ایالات متحده در کابل، صد پایه دستگاه تنفس مصنوعی کمک کشورش را به جانب افغانستان تسلیم کرد.

راس ویلسن، شارژدافیر سفارت ایالات متحده در کابل، به روز پنجشنبه اول اکتوبر (۱۰ میزان) به خبرنگاران گفت که هدف این کمک، حمایت از افغانستان در راستای مبارزه با کووید۱۹ است.

او گفت: "کمک صد دستگاه تنفس مصنوعی پیشرفته تجهیزات زیادی را برای کسانی که در خط مقدم هستند فراهم می‌کند؛ قهرمانان مراقبت‌های صحی افغانستان، کسانی که به مردم این کشور کمک می‌کنند".

به گفتۀ شارژدافیر سفارت ایالات متحده در کابل، این دستگاه‌ها کارمندان صحی را بهتر قادر می‌سازد تا نیاز بیماران بحرانی کووید۱۹ و سایر مشکلات حیاتی را برآورده کنند.

قرار است که این دستگاه‌ها به ولایت‌هایی توزیع شود که بیشترین آسیب را از رهگذر شیوع کروناویروس دیده است.

آقای ویلسن گفت که ایالات متحده به کمک‌هایش در بخش صحت در افغانستان ادامه می‌دهد تا ظرفیت آزمایش موارد مشکوک کروناویروس بیشتر شود.

احمد جواد عثمانی، سرپرست وزارت صحت عامه افغانستان گفت که در کنار کمک این دستگاه‌ها، ایالات متحده شماری از کارمندان صحی را در بخش شیوۀ استفاده و حفاظت از این دستگاه‌ها نیز آموزش خواهد داد.

ادارۀ انکشافی ایالات متحده در افغانستان گفته است که در بخش انتقال و جابجایی این دستگاه‌ها به مراکز صحی مشخص‌شده در سراسر افغانستان، همکاری می‌کند و همچنان قرار است که از روند آموزش کارمندان صحی برای استفاده از این دستگاه‌ها نیز حمایت مالی کند.

این کمک در حالی صورت می‌گیرد که افغانستان جهت جلوگیری از موج دوم کروناویروس تدابیر پیشگیرانه را روی دست گرفته است.

پیش از این در شهر کابل دو شفاخانه مختص به کووید۱۹ وجود اشت؛ اما به گفتۀ آقای عثمانی اکنون به ۱۷ مرکز افزایش یافته است.

آمار وزارت صحت عامۀ افغانستان نشان می‌دهد که طی شبانه‌روز گذشته ۱۷ واقعه مثبت کووید۱۹ در آن کشور ثبت شده است.

این وزارت گفته است که در مجموع ۳۹هزار و ۲۸۵ مورد مثبت، ۳۲هزار و ۸۴۲ واقعه بهبودی و ۱۴۵۸ مورد مرگ ناشی از کروناویروس در افغانستان به گونۀ رسمی ثبت شده است.

XS
SM
MD
LG