لینک های دسترسی

Breaking News

مظاهرات برضد پاکستان در کابل راه‌اندازی شد


معترضان شعارهای ضد پاکستان را در مقابل سفارت آن کشور در کابل سر می‌دادند
معترضان شعارهای ضد پاکستان را در مقابل سفارت آن کشور در کابل سر می‌دادند

ده‌ها تن از شهروندان، عالمان دینی و فعالان مدنی امروز در مقابل سفارت پاکستان در کابل برضد آن کشور مظاهره کردند.

مظاهره‌کنندگان که شعاری ضد پاکستان سر می‌دادند، گفتند که به دلیل انجام حملات اخیر تروریستی در کابل و سایر ولایات تجمع کرده اند و باور دارند که تمام این حملات را شبکه‌های استخباراتی و اردوی پاکستان در تبانی با گروه‌های تروریستی به منظور نفاق قومی و مذهبی انجام می‌دهند.

محمدخالد حاجی‌زاده، فعال مدنی که با پرچمی از افغانستان در تظاهرات شرکت کرده بود، گفت "ما به دلیل حملات تروریستی اخیر جمع شده ایم، به ویژه رویداد اخیر کابل که روز شنبه به وقوع پیوست، حامی این پاکستان تروریست و آی.اس.آی پاکستان است. ما به همین دلیل به سفارت پاکستان آمده ایم تا این برادرکشی و مسلمان‌کشی را در وطن ما خاتمه دهد".

صفی‌الله سلطانی، فعال مدنی دیگر قطعنامه این تظاهرات را می‌خواند، از حکومت افغانستان خواست که هرگونه روابط با پاکستان را قطع کند.

او از سازمان ملل متحد، شورای امنیت این سازمان و سایر نهادهای بین‌المللی حقوق بشر خواست که پاکستان را در فهرست کشورهای تروریست شامل سازد و اجازۀ هدف قراردادن مراکز تروریستی در آن کشور را بدهند.

در قطعنامۀ این معترضان همچنان از حکومت افغانستان خواسته شده است که به شمول انس حقانی، تمام آن افرادی که به جرم حملات انتحاری و دهشت‌افگنی بازداشت شده اند، اعدام شوند.

این تظاهرات پس از حملۀ روز شنبۀ کابل راه‌اندازی شد، حمله‌ای که در چهارراهی صدارت به وقوع پیوست و منجر به کشته‌شدن ۱۰۳ تن و مجروحیت حدود ۲۴۰ تن گردید. این حمله نگرانی و خشم مردم را برانگیخته است.

از سوی دیگر، تظاهرات ضد پاکستان در حالی صورت می‌گیرد که روز گذشته ویس‌احمد برمک وزیر داخله و محمدمعصوم ستانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان به پاکستان رفتند و در مورد چند حملۀ تروریستی اخیر، یک سلسله اسناد و شواهد را با مقام‌های پاکستانی شریک ساختند.

XS
SM
MD
LG