لینک های دسترسی

Breaking News

کمپاین ویژه واکسین پولیو در زون شرق افغانستان آغاز شد


آرشیف

وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان امروز شنبه از راه‌اندازی کمپاین ویژه واکسین پولیو در شرق افغانستان، ولایاتی که به خطر گسترش ویروس پولیو است، خبر داده است.

شرافت زمان امرخیل، سخنگوی این وزارت گفت که این کمپاین ویژه واکسین پولیو ولایات ننگرهار، لغمان، کنر و نورستان را پوشش می‌دهد.

او امروز شنبه هشتم جولای (۱۷ سرطان) با فرستادن پیامی به خبرنگاران گفت: "این کمپاین برای چهار روز ادامه دارد و بر حدود ۱.۲ میلیون کودک واکسین پولیو تطبیق خواهد شد".

به گفتۀ امرخیل، کودکان کوچکتر از پنج سال در این کمپاین واکسین دریافت خواهند کرد و او برای تطبیق بهتر این کمپاین ویژه، خواستار همکاری مردم با واکسیناتوران وزارت صحت عامه شد.

در این حال، داکتر نیک ولی شاه مومن، رییس مرکز ملی اضطراری محو پولیو، از خانواده‌ها در این ولایات خواسته است که کودکان شان به شمول نوزادان و کودکان مهمان شان را واکسین کنند تا آنها از این بیماری کشندۀ پولیو در امان بمانند.

این در حالی است که از آغاز سال روان میلادی تا اکنون پنج واقعه مثبت پولیو در ولایت ننگرهار ثبت شده است. پیش از این نیز پنج کودک در ولسوالی‌های دوربابا، بتی‌کوت، کوت، نازیان و بهسود این ولایت به بیماری پولیو مبتلا شده اند. از این میان،‌بر اساس معلومات مقامات یک کودک دختر پس از مبتلاشدن به فلج کودکان نیز جان باخته است.

قبل بر این، کمال‌شاه سید، مسوول روابط عامۀ صندوق وجهی ملل متحد برای کودکان گفته بود که بیماری پولیو اکنون در حوزۀ شرق افغانستان به یک تهدید جدی مبدل شده است. اما او افزود که تلاش می‌شود تا برای جلوگیری از گسترش این بیماری اقدامات فوری روی دست گرفته شود.

وزارت صحت عامه حکومت طالبان گفته است که برای محو کامل بیماری پولیو از افغانستان متعهد است.

افغانستان و پاکستان دو کشور در جهان هستند که هنوز هم بیماری پولیو زندگی کودکان را در این کشورها را تهدید می‌کند.

XS
SM
MD
LG