لینک های دسترسی

Breaking News

پنجمین واقعۀ مثبت پولیو در ننگرهار ثبت شد


صندوق وجهی ملل متحد برای کودکان (یونیسف) می‌گوید که یک واقعۀ مثبت پولیو یا فلج کودکان در افغانستان تثبیت شد.

کمال‌شاه سید، مسوول روابط عامۀ یونیسف ناوقت یکشنبه ۱۸ جون (۲۸ جوزا) به صدای امریکا گفت که این واقعه در ولسوالی دوربابای ولایت ننگرهار ثبت شده است.

این پنجمین واقعه مثبت پولیو است که از آغاز سال روان میلادی تا اکنون در ننگرهار به ثبت می‌رسد. پیش از این نیز چهار کودک در ولسوالی‌های بتی‌کوت، کوت، نازیان و بهسود این ولایت به بیماری پولیو مبتلا شده بودند. از این میان،‌بر اساس معلومات مقامات یک کودک دختر پس از مبتلاشدن به فلج کودکان نیز جان باخته است.

مسوول روابط عامۀ یونیسف گفت که اکنون به دلیل هوای گرم، بیش از هر زمان دیگری زمینه شیوع پولیو وجود دارد و احتمال دارد این بیماری در آینده به سایر ولسوالی‌های ولایت ننگرهار نیز سرایت کند.

او گفت: "اکنون فصل تابستان است و احتمال شیوع بیماری فلج اطفال در فصل تابستان زیاد است. به این فصل، موسم سرایت بالا یا انتقال بالا می‌گویند. به همین دلیل، خطر شیوع بیشتر این بیماری و واقعات دیگر وجود دارد".

به گفتۀ کمال‌شاه سید این نگرانی وجود دارد که با افزایش واقعات پولیو این بیماری در سایر نقاط افغانستان نیز گسترش یابد.

او گفت که بیماری پولیو اکنون در حوزۀ شرق افغانستان به یک تهدید جدی مبدل شده است، اما افزود که تلاش می‌شود تا برای جلوگیری از گسترش این بیماری اقدامات فوری روی دست گرفته شود.

او گفت: "تنها راه واکسین پولیو است که همۀ کودکان در کمپاین‌ها واکسین شوند و مادران و پدران در این زمینه همکاری کنند تا فرزندان شان به فلج اطفال مبتلا نشوند".

سید تاکید کرد که اگر کمپاین‌ها جریان داشت، مردم باید کودکان شان را واکسین کنند ولی اگر کمپاین نیز جریان نداشت، والدین کودکان شان را باید به نزدیکترین مرکز بهداشتی جهت تطبیق واکسین پولیو ببرند تا کودکان شان در برابر این بیماری محافظت شوند.

وزارت صحت عامه حکومت طالبان هنوز در مورد این واقعۀ جدید فلج اطفال چیزی نگفته است. اما پیش از این، گفته بود که تلاش‌هایی برای محو بیماری فلج اطفال در حال انجام است.

افغانستان و پاکستان دو کشور در جهان هستند که هنوز هم بیماری پولیو زندگی کودکان را در این کشورها را تهدید می‌کند.

XS
SM
MD
LG