لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله از آغاز بحث‌های جدی صلح در قطر خبر داد


رییس شورای عالی مصالحۀ ملی از پیشرفت‌ها در مذاکرات صلح در دوحه ابراز امیدواری کرد و گفت که هیات‌های مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان فردا بحث‌های جدی را آغاز می‌کنند.

عبدالله عبدالله روز سه‌شنبه هشتم دسمبر (۱۸ قوس) در کنفرانس ملی صلح، رسانه‌ و جامعه‌مدنی گفت: "روز گذشته دو طرف، مذاکره داشتند نظریات هم دیگر را شنیدند و در باره اجندا، امروز هیات‌های ما در میان اعضای خود مشوره‌های دارند. از فردا بحث‌های بسیار جدی آغاز می‌شود."

آقای عبدالله افزود که اجنداهای دو طرف به گونۀ "مفصل" ترتیب شده و هیات‌های دو طرف در دیدار روزهای بعدی روی اولویت دادن به موارد‌ مهم بحث و گفتگو خواهند کرد.

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان از طالبان خواست که برای آتش‌بس و تامین صلح باید گام‌های جدی بردارند.

او افزود: "در این راستا توقع ما از طرف مقابل طالبان همین است که یک قدم بزرگ بردارند من اطمینان دارم که پشیمان نخواهند شد و این تنها یک مسله سیاسی نیست این یک مسوولیت است."

آقای عبدالله همچنان تاکید کرد که ادامۀ تشدید جنگ همزمان با گفتگوهای صلح در قطر نگرانی‌ها و پرسش‌های زیادی را در میان مردم افغانستان ایجاد کرده است.

هیات‌های مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در پی بیش از دو ماه مذاکراه، بر طرزالعمل کاری مذاکرات بین‌الافغانی توافق کردند.

گفتگوهای صلح افغانستان در قطر در حالی به مرحلۀ دوم‌ آن رسیده که جنگ در برخی از ولایات میان جنگجویان طالبان و نظامیان افغان ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG