لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا نشست رهبری شورای مصالحه ملی افغانستان را گامی به جلو خواند


وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا از نخستین نشست کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان استقبال کرده و آن را یک گام مهم در راستای پیش‌برد مذاکرات صلح خواند.

مایک پمیپو ناوقت شنبه پنجم دسمبر (۱۵ قوس) در صفحۀ تویترش نگاشته است: "ما از نخستین نشست کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان، که یک نهاد جامع و معتبر در راستای تلاش‌های صلح است، استقبال می‌کنیم. این یک گام مثبت دیگر به جلو است."

همچنان وزارت خارجۀ امریکا با نشر اعلامیه‌ای گفته که نیاز است رهبران سیاسی افغانستان برای تصمیم‌گیری و حمایت از صلح عادلانه و پایدار در این کشور متحد شوند.

در اعلامیه آمده است که همه طرف‌های درگیر باید کنار هم بیایند و راهی را برای برقراری صلح در این کشور ترسیم کنند.

این وزارت شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان را یک نهاد معتبر در زمینۀ صلح عنوان کرده و گفته است که این شورا در راستای ایجاد نقشه‌ راه حل سیاسی، تقسیم قدرت، برقراری آتش‌بس و ختم جنگ طولانی در این کشور تلاش خواهد کرد.

با گذشت چند ماه از ایجاد شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان، نخستین نشست کمیتۀ رهبری این شورا دیروز در ارگ برگزار شد و در آن، محمد اشرف غنی، رییس جمهور، عبدالله عبدالله، رییس این شورا، برخی از سیاستمداران افغان، چهره‌های جهادی،نمایندگان زنان و جوانان حضور داشتند.

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان نیز از برگزاری نخستین نشست این شورا ابراز خرسندی کرده و افزوده است: "در جریان مذاکرات بر شرایط توافق صلح، تقسیم قدرت و آتش‌بس دایمی و همه‌جانبه با طالبان، این کمیته یک نهاد با صلاحیت برای جمهوری اسلامی افغانستان خواهد بود."

این در حالی است که روز گذشته، رییس جمهور غنی گفت که حضور اعضای کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی پیام واضح به شرکای این کشور در منطقه و جهان دارد.

آقای غنی بر ضرورت مشوره‌های دوام‌دار در پیوند به صلح این کشور تاکید کرد و افزود که در حال حاضر مذاکرات صلح به مرحله دوم آن رسیده است.

او گفت در مرحلۀ دوم مذاکرات نیاز است تا در این باره مشوره‌های بیشتر صورت گیرد. آقای غنی همچنان افزود که مرحله نخست مذاکرات صلح در دوحه نشان داد که این روند آسان نیست، اما تلاش‌ها می‌تواند، نتیجه دهد.

این در حالی است که چندی پیش سران کشورهای اتحادیۀ اروپا در افغانستان خواستار نهایی‌شدن تشکیلات این شورای شده و بر آغاز روند کاری فوری آن تاکید کرده بودند.

XS
SM
MD
LG