لینک های دسترسی

Breaking News

ادامۀ معرفی والیان از طرف دستۀ انتخاباتی عبدالله عبدالله


دستۀ ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله که از تشکیل حکومت همه شمول خبر داده، دومین والی‌اش را برای جوزجان معرفی کرد.

بشیر احمد ته‌ینج، سخنگوی حزب جنبش ملی اسلامی امروز یکشنبه ۲۳ فبروری (۴ حوت)، عبدالحی حیات، عضو فعلی شورای ولایتی جوزجان را به حیث والی انتخابی دسته‌ای ثبات و همگرایی برای ولایت جوزجان معرفی کرد.

روز گذشته نیز به دستور عبدالله عبدالله رییس اجراییه افغانستان، محمد نور رحمانی، رییس شورای ولایتی سرپل به حیث والی آن ولایت معرفی شد.

در مراسم تیم ثبات و همگرایی در جوزجان، ده‌ها تن از هواداران حزب جنبش ملی اسلامی به رهبری عبدالرشید دوستم در همایشی در شهر شبرغان مرکز آن ولایت، حمایت شان را از عبدالله عبدلله اعلام کردند.

امید میثم، معاون سخنگوی ریاست اجراییه افغانستان دیروز به صدای امریکا گفت که گام‌های عملی برای معرفی والیان به برخی از ولایات دیگر نیز از سوی داکتر عبدالله عبدالله برداشته شده که در آِیندۀ نزدیک آنان معرفی و کار شان را آغاز خواهند کرد.

اما اداره ارگان‌های محلی افغانستان گفته است که والیان ۳۴ ولایت به کارهای شان ادامه می‌دهند.

سید شاه سقیم سخنگوی این اداره گفت که در سرپل نخست مردم اعتراض کردند؛ اما سپس مسالۀ معرفی والی و معاون وی را پیش کشیدند.

به گفتۀ وی، حکومت نخواست که در مقابل آنها از قوه کار بگیرد: "ارگان‌های محلی به تمام والیان خبر داده است که اگر در ولایتی افراد اعتراض یا تحصن می‌کنند، مکان و امنیت را برای شان فراهم کنند".

آقای سقیم گفت که حکومت در مرحله حساس کاهش خشونت‌ها می‌خواهد که مردم همکار باشند و در برابر دسترسی حکومت به محلات دوردست و مردم نیازمند، موانع ایجاد نکنند.

هیات معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) با نگرانی از معرفی والیان جدید در افغانستان گفته است که توسل به "هرگونه خشونت یا اقدامات غیرقانونی" در حالی که تلاش‌های برای کاهش خشونت جریان دارد، امیدواری افغان‌ها را برای صلح به مخاطره می‌اندازد.

XS
SM
MD
LG