لینک های دسترسی

Breaking News

فرمانده ناتو: تنها در ماه جولای ۹۰۰ سرباز افغان کشته شد


نیروهای افغان امسال در وضعیت تهاجمی بر شورشیان قرار دارند

جان نیکولسن، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان، گفته است که تنها در ماه جولای سال روان میلادی ۹۰۰ منسوب پولیس و اردوی افغانستان در نبرد علیه شورشگری طالبان کشته شده است.

براساس آماری که آقای نیکولسن ارایه کرده است، در ماه جولای، روزانه بیش از ۳۰ منسوب امنیتی افغان کشته شده است.

در همین حال وزارت داخلۀ افغانستان بدون ارایۀ ارقام مشخص، از کاهش تلفات پولیس در جریان سال روان خورشیدی خبر داده است. نهاد های امنیتی افغانستان بسیار به ندرت ارقام دقیق تلفات نیروهای امنیتی افغان را در دسترس رسانه ها قرار می‌دهد.

نجیب دانش معاون سخنگوی وزارت داخله به صدای امریکا گفت که با وصف ۳۰ درصد افزایش در عملیات نیروهای پولیس، تلفات آنان در مقایسه با سال قبل ۱۰ درصد کاهش یافته است.

از سوی دیگر وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده است که سربازان افغان در ۱۵ ولایت درگیر جنگ با شورشیان مسلح مخالف دولت استند.

نیروهای امنیتی و دفاعی افغان امسال عملیات تهاجمی را بر مواضع مخالفان دولت افزایش بخشیده اند.

همزمان با این، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیۀ حکومت افغانستان گفته است که کشورش با دشمنی روبرو است که به صلح و گفتگو باور ندارد.

آقای عبدالله در دومین روز کنفرانس مشترک وزارت داخلۀ افغانستان و ماموریت پولیس اتحادیۀ اروپا در مورد آیندۀ پولیس افغان گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی افغان هم اکنون با "تاریکی" و "جهل" در جنگ اند.

این در حالی است که طالبان با شدت بخشیدن حملات شان در اکثر بخش‌های افغانستان، نه تنها فراخوان صلح حکومت را نادیده گرفتند؛ بلکه به تازگی ملا ابراهیم صدر را به صفت مسؤول جدید نظامی شان نیز معرفی کرده اند.

فساد در پولیس

در کنفرانس یاد شده، تمویل کننده‌گان پولیس افغانستان بر مبارزۀ جدی با فساد در صفوف پولیس تاکید کرده و آن را سد بزرگی فراه راه مسکلی شدن و جلب اعتماد عامه به پولیس خواندند.

گزارش‌ها از موجودیت صدها پولیس خیالی در تشکیل وزارت داخلۀ افغانستان خبر داده است، اما وزارت داخله این گزارش‌ها را رد کرده است.

در ماه ثور سال روان خورشیدی، اتحادیه اروپا با انجام یک سروی آنلاین، اعلام کرد که بر علاوۀ نهاد‌های عدلی و قضایی، اداره پاسپورت که مربوط وزارت داخله است، در صدر ادارات فاسد افغانستان قرار گرفته اند.

جنرال جان نیکلسون قوماندان عمومی نیروهای حمایت قاطع ناتو در افغانستان در این نشست گفت، با آنکه تلاش‌هایی در راستای مبارزه با فساد اداری در پولیس صورت گرفته است، اما هنوز کارهایی زیادی برای انجام‌دادن باقی مانده است.

آقای نیکولسن در حضور رئیس اجرائیۀ افغانستان گفت "اگر ما فساد را از بین نبریم، فساد ما را از بین می‌برد، ما باید بیشتر روی رهبری و محو فساد اداری تمرکز کنیم".

در این حال حکومت افغانستان برای مبارزه با فساد اداری، کمیسیون عدلی و قضایی مبارزه با فساد را ایجاد کرده است که به تاریخ دوم سنبله کار خود را رسماً آغاز کرد.

XS
SM
MD
LG