لینک های دسترسی

Breaking News

برگه‌های رأی انتخابات افغانستان بیش از شمار رأی‌دهندگان چاپ می‌شود


(عکس از آرشیف)

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که برگۀ فهرست نامزدان انتخابات پارلمانی که به فهرست نهایی راه یافته اند، طراحی شده و به همکاری مالی مؤسسات کمک‌کننده در خارج از افغانستان چاپ می‌‌شود.

گلا‌جان عبدالبدیع صیاد، رئیس این کمیسیون روز سه شنبه (۶ سنبله) در یک جلسه علنی به خبرنگاران گفت که برگه‌‌های رأی‌دهی انتخابات پارلمانی امسال ۱۵ در صد بیشتر از تعداد رأی‌دهندگان چاپ خواهد شد.

آقای صیاد گفت: "کمیسیون فیصله کرده است که ۹.۹ میلیون برگه‌ رأی‌دهی را چاپ کنیم. برگه‌‌های اضافی به خاطر ضایعات (چاپ می‌شود) زیرا بعضی برگه‌‌ها ضایع یا تخریب می‌گردد، هنگام انتقال تلف می‌گردد، رأی‌دهنده اشتباه می‌کند و برگه دیگر می‌‌خواهد. ما برگه‌‌های اضافی را چاپ می‌‌کنیم و یا هم احتیاطی به برخی مراکز فرستاده می‌‌شود."

به گفتۀ آقای صیاد، این برگه‌‌های رأی‌دهی پس از آنکه چاپ شد، قبل از برگزاری انتخابات در ۲۸ میزان، به مراکز رأی‌دهی مطابق تعداد رأی‌دهندگان ثبت‌‌شده فرستاده خواهد شد و نهایت تلاش شده است که از اوراق اضافی سؤ استفاده نشود.

برگه‌‌های رأی‌دهی ولایات بر اساس تعداد نامزدان ولسی جرگه چاپ می‌‌شود و از هم‌دیگر متمایز اند.

معاذالله دولتی، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت که این اوراق رأی‌دهی در ۳۵ حوزه انتخاباتی که شامل ۳۳ ولایت، یک حوزه برای کوچی‌‌ها و یک حوزه نیز برای اهل هنود و سیک‌ها استفاده خواهد شد.

بر اساس قانون انتخابات افغانستان تمام این کشور برای کوچی‌‌ها، اهل هنود و سیک‌ها یک حوزه انتخاباتی محسوب می‌‌شود.

در این حال، ناظران انتخاباتی با توجه به چاپ برگه‌‌های رأی‌دهی بیشتر از تعداد رأی‌دهندگان، نگران تقلب در انتخابات اند.

حبیب‌‌الرحمان ننگ، رئیس اجرایی مؤسسۀ دیدبان انتخابات آزاد و شفافیت، به صدای امریکا گفت که قرار بود فهرست نهایی رأی‌دهندگان پس از رفع نواقص و تخطی‌‌ها به تاریخ ۲۳ اسد در مراکز نصب شود؛ اما کمیسیون این کار را تا کنون انجام نداده است.

نعیم اصغری، مسؤول بخش برنامه‌‌های بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان نیز آمار بیش از ۹ میلیون رأی‌دهنده را توسط کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، پرسش‌‌برانگیز خواند و گفت که این رقم را احزاب سیاسی و ناظران انتخاباتی به دلیل نبود بانک اطلاعاتی یا دیتابیس، تایید نمی‌‌کنند.

مسؤول بخش برنامه‌‌های بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، نبود بانک اطلاعاتی رأی‌دهندگان و چاپ برگه‌‌های رأی‌دهی را ۱۵ در صد بیشتر از تعداد رأی‌دهندگان، زمینه‌‌ساز تقلب انتخاباتی خواند.

آقای اصغری افزود: "در صورتی که این لست (فهرست) دوباره پاک شود، ۹ میلیون نباشد و در حدود پنج یا شش میلیون رأی‌دهنده واقعی باشد و این بیشتر از دو چند چاپ شود، این واضح است که ورق‌‌های اضافی یک فرصت خوب است برای استفاده در تقلب انتخاباتی."

کمیسیون انتخابات افغانستان در حالی آمار برگه‌‌های رأی‌دهی را نهایی ساخته است که شماری از احزاب و ایتلاف‌های سیاسی، فهرست رأی‌دهندگان را نمی‌‌پذیرند و از حکومت و کمیسیون انتخابات خواسته اند که به منظور شفافیت انتخابات، ثبتِ‌نام رأی‌دهندگان بار دیگر با استفاده از سیستم بایومتریک صورت بگیرد.

از سوی هم، محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در ۳۱ اسد به خاطر شفافیت و تسریع روند انتخابات، به والیان و مسؤولان محلی دستور داد که کتاب‌های اساس تذکره‌‌های توزیع‌‌شده را به کابل انتقال دهند.

XS
SM
MD
LG