لینک های دسترسی

Breaking News

گزینش‌های تازهٔ غنی در حکومت جدید


محمداشرف غنی، رییس جمهور افغانستان برای تشکیل کابینه جدید و پیشبرد امور حکومتی به یک سلسله تعیینات اقدام کرده است.

ارگ روز شنبه چهارم اپریل (۱۶ حمل) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که رییس جمهور غنی، محمد حنیف اتمر را بحیث نامزد وزیر و سرپرست وزارت امور خارجه تعیین کرده است.

آقای اتمر در سال‌های اخیر به عنوان وزیر انکشاف دهات، وزیر معارف، وزیر داخله و مشاور شورای امنیت ملی افغانستان کار کرده است. او یکی از کاندید‌ان انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ خورشیدی بود، اما از نامزدی‌اش در این انتخابات انصراف داد.

ریاست جمهوری افغانستان هفته گذشته اعلام کرد که روند تشکیل کابینه جدید جریان دارد و نامزد وزیران به زودی انتخاب و برای گرفتن رای اعتماد به مجلس نمایندگان فرستاده خواهند شد.

تا اکنون عبدالهادی ارغندیوال، منحیث نامزد وزیر و سرپرست وزارت مالیه، طاهر زهیر، والی پیشین بامیان به عنوان نامزد وزیر اطلاعات و فرهنگ و احمد ضیا سراج به حیث نامزد ریاست عمومی امنیت ملی توسط رییس جمهور غنی تعیین شده اند.

همچنان در روزهای اخیر محمد شاکر کارگر به عنوان رییس دفتر مقام ریاست جمهوری، داوود سلطان‌زوی، یکی از سخنگویان تیم انتخاباتی‌ غنی به عنوان شاروال کابل، سید عبدالوحید قتالی به حیث والی هرات، ایوب سالنگی و روح‌الله نیازی به عنوان معینان اداره مستقل ارگان‌های محلی معرفی و به کار شان آغاز کردند.

محمد اشرف غنی،‌ رییس جمهور افغانستان در دیدار اخیرش با اعضای ولسی جرگه افغانستان با اشاره به کابینه جدید گفت که از تمام ولایات با مشارکت زن و مرد افغانستان تشکیل خواهد شد.

آقای غنی بار دیگر ریاست شورای عالی صلح افغانستان را به عبدالله عبدالله، رییس اجراییه پیشین حکومت افغانستان پیشنهاد کرد؛ پیشنهادی که از سوی دفتر آقای عبدالله رد شد.

آقای غنی گفته است که امور کشور با حکومت "دو سره" پیش نمیرود و قشر سیاسی افغانستان باید متحد شود و از همین رو به آقای عبدالله پیشنهاد ریاست شورای عالی صلح را داد.

XS
SM
MD
LG