لینک های دسترسی

Breaking News

ارگ از پیشنهاد آتش‌بس اتحادیۀ اروپا در افغانستان استقبال کرد


ریاست جمهوری افغانستان از پیشنهاد اتحادیۀ اروپا برای تامین آتش‌بس به دلیل جلوگیری از شیوع کروناویروس در افغانستان استقبال کرد.

رولاند کوبیا، نمایندۀ ویژه اتحادیۀ اروپا برای افغانستان در صفحۀ تویترش نگاشته است که به دلیل گسترش کروناویروس و رسیدگی به وضعیت انسانی در افغانستان طالبان به تامین آتش‌بس تن دهند.

آقای کوبیا در پاسخ به سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته است که برای فراهم سازی کمک‌های بیشتر نیاز است که آتش‌بس کامل تامین شود و از وضع مالیه برای کمک‌های بشردوستانه جلوگیری شود.

به گفته نمایندۀ ویژه اتحادیۀ اروپا تامین دسترسی به کمک‌ها برای جلوگیری از شیوع کروناویروس با حفظ مصونیت، هماهنگی و همکاری با حکومت افغانستان می‌تواند میزان کمک رسانی بشردوستانه را برای مردم افغانستان بیشتر سازد.

پیش از این سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر از آمادگی همکاری با نهادهای بین‌المللی و سازمان صحی جهان برای جلوگیری از شیوع کروناویروس در میان زندانیانی که در بند آنان استند، اطمینان داده بود.

وحید عمر، مشاور ارشد رییس جمهور غنی روز چهارشنبه ۱۸ مارچ (۲۸ حوت) ضمن استقبال از این پیشنهاد اتحادیۀ اروپا در صفحۀ تویترش نگاشته است که طالبان باید حملات شان را متوقف کنند و به کارمندان صحی اجازه کمک‌های بشردوستانه را دهند.

آقای عمر افزوده است که طالبان باید بدانند که افغانستان در وضعیت انسانی ناشی کرناویروس قرار دارد و از طالبان خواسته است که در مناطق تحت نفوذشان زمینه را برای عرضه خدمات صحی فراهم کنند.

او همچنان تاکید کرده است که بر اساس گزارش‌ها گروه طالبان مانع عرضه خدمات صحی در برخی از نقاط افغانستان می‌شوند.

XS
SM
MD
LG