لینک های دسترسی

Breaking News

رخصتی ادارات ملکی کابل سه هفتۀ دیگر تمدید شد


حکومت افغانستان به منظور جلوگیری از شیوع کروناویروس، مرخصی کارکنان ادارات ملکی شهر کابل و ولسوالی‌های پایتخت را برای سه هفتۀ دیگر تمدید کرد.

کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی افغانستان روز پنجشنبه ۱۶ اپریل (۲۸حمل) با نشر اعلامیه‌ای گفته است: " روسا و روسای عمومی وزارت‌ها و ادارات دولتی، برای عرضۀ خدمات ضروری، مکلف‌اند همه‌روزه به محل کارشان حضور داشته باشند."

براسس این اعلامیه، آن عده کارمندان دولت که وظایف شان برای عرضۀ خدمات ضروری پنداشته می‌شود، از این امر مستثنا بوده و مکلف اند که به وظایف شان حاضر شوند.

حکومت افغانستان در ۲۱ مارچ (دوم حمل) برای جلوگیری از گسترش بیماری کووید۱۹ تمام کارمندان خدمات ملکی را برای مدت سه هفته رخصت کرد. قرار بود در پایان این مهلت، ادارات دولتی روز دوشنبه آینده دوباره باز شوند.

همچنین به کارکنان خدمات ملکی هشدار داده شده که از سفرهای غیرضروری و غیررسمی به ولایات پرهیز کنند، در غیر آن "مورد تادیب" قرار خواهند گرفت.

برعلاوه مرخصی زنان بارداری که در مربوطات وزارت صحت عامه در مرکز و ولایات کار می‌کنند، به منظور مصوون ماندن از بیماری کووید ۱۹، برای سه هفته تمدید شده است.

کارکنان خدمات ملکی که از این مرخصی‌ها استفاده می‌کنند، درست مثل اینکه در اداره حضور داشته اند، مستحق تمام حقوق و امتیازات می‌شوند. همچنان این مرخصی در شمار مرخصی استحقاقی سالانۀ کارکنان خدمات ملکی محسوب نمی شود.

اولین واقعه مثبت کروناویروس در افغانستان در پنجم حوت در ولایت هرات ثبت شد.

بر اساس آمار وزارت صحت عامهٔ افغانستان تا امروز پنجشنبه ۱۶ اپریل (۲۸حمل)‌ تعداد مبتلایان به ۸۴۰ نفر رسیده که از جمله ۳۰ نفر به دلیل ابتلا به این بیماری فوت کرده و ۵۴ نفر دیگر شفایاب شده اند.

کروناویروس در دسمبر سال گذشته از شهر ووهان، مرکز ولایت هوبی چین، منشا گرفت و تا کنون به ۱۸۵ کشور و قلمرو جهان گسترش یافته و به همه‌گیری مرگبار صحی مبدل شده است.

بر اساس آماری پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده، تا صبح پنجشنبه ۱۶ اپریل (۲۸ حمل) مرگ و میر ناشی از این بیماری در جهان به بیش از ۱۳۸هزار نفر و مبتلایان آن نیز به بیش از دو میلیون نفر رسیده است.

XS
SM
MD
LG