لینک های دسترسی

Breaking News

بیشترین رقم مبتلایان کووید-۱۹ در افغانستان جوانان اند


آمار وزارت صحت عامۀ افغانستان نشان می‌دهد که از مجموع تمام افراد مبتلا به بیماری کووید-۱۹ در آن کشور، بیش از ۳۰ درصد را جوانان تشکیل می‌دهد.

وحیدالله مایار، مشاور و سخنگوی این وزارت روز پنجشنبه ۱۶ اپریل (۲۸ حمل) به خبرنگاران گفت که در ۲۴ ساعت گذشته ۵۶ واقعه جدید کروناویروس در این کشور ثبت شده است که با این حساب شمار مجموع مبتلایان به ۸۴۰ رسید.

از این میان، ۳۷ واقعه در کابل، ۱۱ در هرات، شش در بلخ و دو واقعه دیگر نیز در ولایت‌های لغمان و ننگرهار بوده است.

به گفتۀ مایار، از لحاظ جنسیت ۲۵.۷ درصد مجموع مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ را در افغانستان زنان و ۷۴.۳ درصد را مردان تشکیل می‌دهند.

آقای مایار افزود: "از لحاظ سن، بیشترین واقعات را که ۲۵۶ واقعه است، در طبقه جوان که از ۲۰ تا ۲۹ سال استند، دیده می‌شود. در ضمن از ۳۰ تا ۳۹ سال ۲۰۱ واقعه داریم. از ۴۰ تا ۴۹ سال که عمر دارند ۱۳۰ واقعه است".

بر بنیاد آمار وزارت صحت، ۱۳۶ واقعه را افراد بین ۵۰ تا ۶۹ سال و ۵۹ واقعه دیگر را افرادی بین ۱۰ تا ۱۹ سال تشکیل می‌دهند.

بیشترین بیماران کووید-۱۹ در ولایت‌های هرات، کابل و قندهار ثبت شده است.

سخنگوی وزارت صحت افغانستان گفت که از آغاز شیوع کروناویروس تا اکنون، در حدود ۵۴۰۰ واقعه مشکوک در لابراتوارهای ویژه آزمایش شده اند که از این میان تنها ۸۴۰ واقعه مثبت، بیش از ۴۲۵۰ منفی بوده و متباقی تحت آزمایش قرار دارند.

آقای مایار افزود که در این مدت ۳۰ تن از مبتلایان کروناویروس جان باخته و ۵۴ تن نیز صحت‌یاب شده اند.

کروناویروس در دسمبر سال گذشته از شهر ووهان، مرکز ولایت هوبی چین، منشا گرفت و تا کنون به ۱۸۵ کشور و قلمرو جهان گسترش یافته و به همه‌گیری مرگبار صحی مبدل شده است.

بر اساس آماری که پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده ارایه کرده است، تا صبح پنجشنبه ۱۶ اپریل (۲۸ حمل) مرگ و میر ناشی از این بیماری در جهان به بیش از ۱۳۷هزار نفر و مبتلایان آن نیز به بیش از دو میلیون نفر رسیده است.

XS
SM
MD
LG