لینک های دسترسی

Breaking News

کابل از گزارش 'گروه مطالعۀ افغانستان' استقبال کرد


حکومت افغانستان از گزارشی "گروه مطالعه افغانستان" که به تازگی به کانگرس ایالات متحده پیشکش شده و خروج قوای خارجی را از افغانستان به پیشرفت روند صلح آن کشور منوط ساخته، استقبال کرده است.

وزارت خارجۀ افغانستان با نشر بیانیه‌ای گفته است که یافته‌های این گزارش موضع حکومت آن کشور را تایید می‌کند که طالبان نتوانسته‌اند تعهدات‌شان را مبنی بر کاهش خشونت، قطع روابط با گروه‌های تروریستی و پابندی به حل مسالمت‌آمیز جنگ، برآورده سازند.

گروه مطالعه افغانستان در ماه دسمبر سال ۲۰۱۹ توسط کانگرس ایالات متحده ایجاد شد تا پیشنهاد هایی را در پیوند به پالیسی ایالات متحده در برابر موضوع صلح افغانستان تهیه کند.

این گروه که در ماه اپریل ۲۰۲۰ به کار آغاز کرد، روز چهارشنبه سوم فبروری ۲۰۲۱ با نشر گزارشی به کانگرس ایالات متحده هشدار داد که خروج شتابزده سربازان امریکایی از افغانستان، خطر بروز جنگ داخلی و از هم پاشیدن نظم و نظام در آن کشور، پیامدهای منفی برای منطقه و افزایش تهدیدها برای ایالات متحده را ممکن در پی داشته باشد.

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان نیز از گزارش گروه مطالعه افغانستان استقبال کرده و در تویتر نگاشته است: "ما از این گزارش که فحوای آن بیشتر از عنوان داده شده به آن است، استقبال می‌کنیم. . این [گزارش] خواستار خرد و تعمق است نه تصامیم ناسنجیده و عجولانه. "

در بیانیۀ وزارت خارجه افغانستان آمده است: "ما از سفارشات گزارش مبنی بر ضرورت تامین اجماع منطقه‌یی و گسترش همکاری‌های اقتصادی استقبال نموده در این راستا به تلاش‌های مشترک‌مان با ایالات متحدۀ امریکا و سایر شرکای بین‌المللی ادامه خواهیم داد. "

در گزارش گروه مطالعه افغانستان آمده است که به خاطر رسیدن به یک "نتیجه قابل قبول" مذاکرات صلح افغانستان، باید فرصت و زمان کافی به روند صلح داده شود و برای این کار، تلاش های فوری دیپلوماتیک به خاطر تمدید ضرب الاجل کنونی خروج سربازان امریکایی از افغانستان، یعنی ماه می امسال، باید آغاز شود.

وزارت خارجۀ افغانستان، ایجاد خلای امنیتی را زمینه‌ساز تشکل دوبارۀ گروه‌های تروریستی دانسته و چگونگی حضور نیروهای بین‌المللی را به شرایط عینی و اجرای تعهدات طالبان مشروط و منوط دانسته است.

حکومت ایالات متحده به رهبری جو بایدن نیز گفته که توافقنامه این کشور را با طالبان که در فبروری سال ۲۰۲۰ و در زمان حکومت دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده امضا شد، بررسی می کند تا دیده شود که آیا طالبان به تعهدات شان عمل کرده اند یا خیر.

طالبان پیش از این هشدار داده بودند که اگر قوای خارجی بر اساس این توافقنامه تا ماه می سال روان افغانستان را ترک نکنند "جنگ و جهاد" این گروه علیه نظامیان خارجی مستقر در افغانستان ادامه خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG