لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو به طالبان: به تعهدات تان عمل کنید


ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) از طالبان خواسته است که به تعهدات شان در زمینۀ کاهش خشونت و قطع روابط با گروه‌های تروریستی متعهد بمانند.

آقای ستولتنبرگ روز پنجشنبه چهارم فبروری (۱۶ دلو) به خبرنگاران گفت: "پیام من به طالبان این است که آنان باید به تعهدات خود عمل کنند، به ویژه قطع روابط با تروریستان بین المللی از جمله القاعده و ما باید شاهد کاهش خشونت باشیم."

او افزود:"ما حملاتی را نیز علیه افراد، روزنامه نگاران و دیگران مشاهده کرده ایم و البته میزان بلند خشونت موضوعی است که بسیار نگران کننده است."

قرار است وزیران دفاع کشور های عضو ناتو به تاریخ ۱۷ و ۱۸ فبروری در مورد پایان بخشیدن و یا ادامه ماموریت نظامی ناتو در افغانستان تصمیم بگیرند.

در توافقنامۀ امریکا-طالبان که به تاریخ ۲۹ فبروری سال ۲۰۲۰ در قطر امضا شد، ایالات متحده توافق کرده است که در صورت کاهش خشونت، پیشبرد مذاکرات صلح میان طالبان و دولت افغانستان و قطع رابطۀ طالبان با گروه های دهشت افگن، نیروهای خارجی تا ماه می ۲۰۲۱ افغانستان را ترک خواهند کرد.

اما اکنون حکومت جو بایدن، رییس جمهور جدید ایالات متحده گفته است که توافقنامۀ دوحه را بررسی می‌کند که آیا طالبان به تعهدات شان عمل کرده اند یا خیر.

در همین حال، وزارت دفاع ایالات متحدۀ امریکا گفته است که گروه طالبان به تعهدات خود منبی بر کاهش خشونت‌ و قطع رابطه با شبکۀ القاعده عمل نکرده و ادامۀ این وضعیت روند مذاکرات صلح را با مشکل مواجه خواهد کرد.

از سوی دیگر، طالبان نیز ایالات را به نقض توافق صلح متهم كرده و آن گروه روز دوشنبه تاكید كرد كه اگر سربازان خارجی تا ماه می از افغانستان خارج نشوند ، "جنگ و جهاد" طالبان بر علیه آنان ادامه خواهد یافت.

دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده در روزهای پایانی ریاست جمهوری خود، شمار نیروهای امریكایی مستقر در افغانستان را به ۲۵۰۰ كاهش داد که كمترین میزان حضور نظامی امریکا در افغانستان از ابتدای جنگ در سال ۲۰۰۱ می‌باشد.

اما وزارت دفاع ایالات متحده می گوید که تصامیم آینده در مورد شمار سربازان امریکایی در افغانستان، بر اساس وضعیت و شرایط افغانستان گرفته خواهد شد.

آقای ستولتنبرگ بارها تاکید کرده است که اعضای ناتو باید "با هم" در مورد آینده ماموریت خود تصمیم بگیرند. او ابراز امیدواری کرده است که رییس جمهور بایدن هماهنگی نزدیکتر با متحدان ناتو داشته باشد.

منشی عمومی ناتو گفت: "اگر تصمیم به ترک بگیریم، روند صلح و دستاوردهایی را که طی سال‌های گذشته در مبارزه با تروریزم بین المللی کسب کرده ایم، به مخاطره می‌اندازیم. اگر تصمیم به ماندن بگیریم، خطر ادامه عملیات نظامی دشوار در افغانستان و همچنین افزایش خشونت علیه نیروهای ناتو را افزایش می دهیم."

XS
SM
MD
LG