لینک های دسترسی

Breaking News

مهاجرت آسان؟ افغان ها به امریکا می آیند، به کانادا پناه می برند


افغانستان از کانادا حدود ده هزار کیلومتر فاصله دارد که حدود نصف آن بحری است. این فاصله طولانی اما جلو صدهاافغانی را نمی گیرد که هر سال در کانادا درخواست پناهندگی می دهند.

بر اساس آمار ایالت برتش کلمبیا، در دو سال گذشته، افغانها بزرگترین جمعیت پناهگزینان تازه وارد در این ایالت را تشکیل داده اند. در شش ماه سال روان میلادی، بیشتر از ۱۳۰ شهروند افغانستان در برتش کلمبیا تقاضای پناهندگی کرد.

برای رسیدن به کشورهای اروپایی، پناهجویان افغان مشقت های زیادی را در مسیر راه های طولانی متحمل می شوند و حتی شماری از آنها در دریای اژه میان ترکیه و یونان غرق می شوند.

اکثریت افغانهایی که در کانادا درخواست پناهندگی می دهند اما با این گونه مشقات راه مواجه نمی شوند.

کرس فریزن، رئیس خدمات اقامت در سازمان خدمات مهاجرین کانادا، به صدای امریکا گفت "اکثریت افغان ها نخست به طور قانونی به امریکا می روند و سپس به طور غیرمنظم وارد کانادا می شوند."

امریکا و کانادا بزرگترین مرز میان دو کشور در جهان را دارند (۸۸۹۱ کیلو متر) و عبور از آن، به ویژه به طرف کانادا، باز است. در مقایسه با کانادا، امریکا با آن که بزرگترین اقتصاد جهان است، شرایط پذیرش و امداد آن برای پناه گزینان پیچیده و غیرجذاب خوانده می شود.

احمد انوری که تا دو سال پیش در کابل برای یک سازمان غیرحکومتی کار می کرد، در سپتامبر ۲۰۱۷ برای یک دورهء آموزشی به امریکا آمد. او می گوید که به سبب گسترش ناامنی در افغانستان و تهدیدها به جانش، تصمیم گرفت که به کانادا برود.

در مقایسه با کشورهای اروپایی، عبور از مرز امریکا-کانادا بسیار آسان است
در مقایسه با کشورهای اروپایی، عبور از مرز امریکا-کانادا بسیار آسان است

انوری به صدای امریکا گفت "عبور از سرحد (امریکا-کانادا) بسیار آسان بود. تا سرحد با موتر آمدم و بعد خودمرا به پولیس سرحدی کانادا تسلیم کردم. آنها برای چند ساعتی مرا نگهداشتند و هویت امرا تثبیت نمودند. بعد برایم کاغذی دادند و مرخصم کردند."

انوری ۳۵ ساله حالا مقیم کانادا است و انتظار می برد که سال آینده همسر و دو پسرش با وی در شهر ونکور کانادا یکجا شوند.

"​تحصیل کرده ها"​

بر مبنای گزارش های سازمان خدمات مهاجرین کانادا، بیشتر افغانهای که از امریکا وارد کانادا می شوند تحصیل کرده و قابلیت های تخصصی دارند. آنها به زبان انگلیسی آشنایی داشته و به زودی برای کار یا آموزش های دیگر آماده می شوند.

به باور آگاهان، فرار این مغزها از افغانستان، کشوری که با آزمون های جدی انکشافی مواجه است، زیان آور است.

در حالی که مهاجرت به یکی از جنجالی ترین مسایل سیاسی در کشورهای توسعه یافته مبدل شده است و هرکدام برای مهار آن تلاش می ورزند، کانادا همچنان سیاست درهای باز برای مهاجرین دارد.

فیصدی پذیرش مهاجرین در کانادا حدود ۶۵ در صد است که در زمان حاضر بالاترین رقم در جهان گزارش شده است.

برعکس شماری از کشورهای اروپایی که دست به اخراج پناهگزینان رد شدهء افغان زده اند، کانادا تا پناهگزینان افغان را دوباره به کشورشان بازنگردانیده است.

مقام های کانادایی اما از حکومت امریکا تقاضا کرده اند تا به معضل ورود غیرقانونی افغانها از امریکا با کانادا توجه کنند.

سفارت امریکا در کابل سالانه به صدها شهروند افغانستان ویزهء‌ سفر به امریکا (J-1 Visa) را می دهد. اکثریت افغان ها با تعهد برگشت به کشورشان، برای تحصیلات عالی، آموزش های مسلکی یا دیدارهای رسمی به امریکا می آیند.

شرایط صدور ویزه به شهروندان افغانستان از قبل هم بسیار دشوار بوده است و فرار گستردهء محصلین، مقام ها و فعالین افغان از امریکا به کانادا، شاید فرصت های سفر افغانها به امریکا را متاثر بسازد.

XS
SM
MD
LG