لینک های دسترسی

Breaking News

ولسی‌جرگۀ افغانستان بار دیگر طرح بودجۀ سال مالی ۱۴۰۰ را رد کرد


ولسی جرگۀ افغانستان در نشست روز شنبه ۱۶ جنوری (۲۷ جدی) طرح بودجۀ سال مالی ۱۴۰۰خورشیدی را برای بار دوم با اکثریت آرا رد کرد.

میررحمان رحمانی، رییس ولسی‌جرگهٔ شورای ملی در نشست عمومی امروز گفت که حکومت افغانستان اصلاحات پیشنهاد شده را در طرح بودجه وارد نکرده است.

آقای رحمانی افزود: "مسوده بودجه سال ۱۴۰۰ با دلایل موجه، چون غیرمتوازن بودن، ناعادلانه بودن، تخصیص پول‌های زیاد در کودهای غیرضروری، مصارف زیاد برای کرایه‌خانه‌های مجلل، خریداری وسایل فیشنی و موترهای لکس، اخذ قرضه‌های بدون ضرورت، تفاوت در معاشات، حذف بدون دلیل پروژه‌های سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹، در نظرگرفتن ۲۴۰۰۰ بست با معاش NTA، تخصیص بودجه هنگفت به ادارات فرمایشی، که غیرقانونی ایجاد شده اند و چندین مورد دیگر رد گردید."

آقای رحمانی همچنان گفت که رد طرح بودجه از سوی ولسی جرگه به معنای یک "واکنش سیاسی و سلیقوی" نیست.

اما او از مواردی یادآوری کرد که به گفتۀ وی در هفته‌های اخیر از سوی برخی مقام‌های ارشد حکومتی به شورای ملی توهین صورت گرفته و به "حیثیت و وقار" نمایندگان مجلس صدمه وارد شده است.

اما او در این مورد معلومات بیشتر ارایه نکرد.

بر اساس گزارش‌ها، چندی پیش امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان گفت بود: "شماری از اعضای پارلمان هنگام آماده‌سازی سند بودجه، وزیران را به منظور تحمیل خواست‌های غیرقانونی‌شان به برکناری تهدید می‌کنند."

آقای صالح همچنان برخی از اعضای ولسی جرگه را به دست داشتن در فساد متهم کرده بود.

این در حالی است که چندی پیش رولا غنی، بانوی اول افغانستان نیز اعضای ولسی جرگه را به فساد متهم کرده بود؛ اتهامی که سبب واکنش تند این جرگه شد.

در طرح بودجۀ سال مالی ۱۴۰۰خورشیدی، بودجۀ عادی بیش از ۳۱۱ میلیارد افغانی و بودجۀ انکشافی بیش از ۱۶۱ میلیارد افغانی پیشنهاد شده است.

در حدود ۲۰ روز گذشته این دومین بار است طرح بودجۀ سال مالی ۱۴۰۰به دلایل مختلف از سوی ولسی جرگۀ افغانستان رد می‌شود.

این در حالی است که ولسی جرگۀ افغانستان هفته گذشته خواستار یکسان‌سازی معاشات کارمندان دولتی در این کشور شد و هشدار داد تا زمانی که حکومت به این خواست رسیدگی نکند، شورای ملی بودجۀ سال مالی ۱۴۰۰ را تایید نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG