لینک های دسترسی

Breaking News

امیدواری شورای عالی صلح به آغاز مذاکرات مستقیم صلح با طالبان


رئیس دارالانشای شورای عالی صلح ابراز امیدواری کرده است تا مذاکرات مستقیم صلح میان حکومت افغانستان و گروه طالبان هفتۀ آینده آغاز شود.

اکرم خپلواک در نشست عمومی ولسی جرگه گفت که شورای عالی صلح افغانستان تمام آمادگی ها را برای آغاز این مذاکرات گرفته است، اما از ارایۀ جزئیات در مورد پرهیز کرد.

آقای خپلواک گفت که شورای عالی صلح افغانستان انتظار دارد تا گروه طالبان هیات با صلاحیت خود را برای مذاکره با حکومت افغانستان بگمارد.

طالبان تا کنون در این مورد ابراز نظری نکرده اند، اما این گروه در گذشته با "دست نشانده خواندن" حکومت افغانستان، هر گونه مذاکرات صلح را با حکومت کابل رد کرده و خواستار مذاکرات مستقیم با ایالات متحده بود.

اما واشنگتن نیز با تاکید بر روند صلح بین الافغانی، مذاکرۀ مستقیم با آن گروه را رد کرده و در عوض طالبان را به مذاکره با حکومت افغانستان ترغیب می‌کند.

آقای خپلواک مشخص نساخت که مذاکرات با طالبان دقیقاً به کدام تاریخ و در کجا برگزار خواهد شد. پیش از این اوزبیکستان ابراز آمادگی کرده بود تا مذاکرات مستقیم صلح میان حکومت افغانستان و طالبان را میزبانی کند.

همچنان، به گفتۀ اکرم خپلواک، قرار است هفتۀ آینده کنفرانسی با شرکت عالمان دینی ۱۲۰ کشور اسلامی در مورد صلح افغانستان در عربستان سعودی و پس از آن نشست مشترک عالمان دینی افغانستان و پاکستان برگزار شود.

رئیس دارالانشای شورای عالی صلح افغانستان ابراز امیدواری کرد تا شرکت کنندگان این نشست با صدور فتوا جنگ افغانستان را ناروا اعلام کنند.

شورای عالی صلح افغانستان در حالی در مورد آغاز مذاکرات صلح با طالبان ابراز امیدواری می‌کند که چند روز پیش محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، پس از پایان یافتن میعاد آتش بس تمدید شدۀ ۱۰ روزه با طالبان، به نیرو های امنیتی و دفاعی کشورش هدایت داد تا عملیات نظامی را در سراسر افغانستان از سر بگیرند.

طالبان نیز که در روزهای عید فطر آتش بس را اعلام کرده بودند، پس از ایام عید از آغاز عملیات جنگی شان خبر دادند.

XS
SM
MD
LG