لینک های دسترسی

Breaking News

غنی از رهبری طالبان تشکری کرد


محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، به خاطر اینکه طالبان در سه روز عید با دولت آتش بس کردند، از رهبری طالبان تشکری کرد.

آقای غنی گفت "از رهبری طالبان تشکری می‌کنم، برای آنان نیز فیصلۀ آتش بس آسان نبود، اما فتوای عالمان دینی افغانستان این فیصله را به آنان نیز آسان کرد".

نشست بزرگ عالمان دینی افغانستان ماه گذشته جنگ آن کشور را ناروا خوانده و حکومت و طالبان را به پایان جنگ و آتش بس ترغیب کرد.

به دنبال فتوای عالمان دینی، حکومت افغانستان از ۲۷ رمضان تا پایان روز سوم عید آتش بس موقت یک جانبه را اعلام کرد و سپس آن را برای ده روز دیگر تمدید کرد. اما طالبان پس از عید، عملیات جنگی خود را از سر گرفتند.

رئیس جمهوری غنی با تاکید به ارج گذاری به فتوای عالمان دینی، بار دیگر طالبان را به پایان جنگ و مذاکرات صلح فرا خواند. او گفت "فتوای ۲۹۰۷ عالم دینی افغان فتوای ملت بود نه فتوای دولتی".

آقای غنی افزود که ماهانه با هزاران نفر در ارگ دیدار کرده و می‌بیند که ۹۵ درصد کسانیکه با وی صحبت می کنند، خواستار صلح اند.

آقای غنی مرحلۀ کنونی تلاش های صلح را در افغانستان مرحلۀ زمینه سازی برای مذاکرات عنوان کرده و وعده سپرد که در هر مورد و در هر جای افغانستان که طالبان بخواهند، حکومت حاضر به مذاکره است.

آقای غنی گفت جنگ افغانستان چارۀ جز راه حل بین الافغانی ندارد و به گفتۀ وی برای هر خواست طالبان، به شمول خروج قوای خارجی از افغانستان، راه حل وجود دارد.

اما در بعد بین المللی روند صلح افغانستان، رئیس جمهور غنی بر نقش پاکستان تاکید کرد.

با اینحال، طالبان تلاش های صلح در افغانستان را پروژۀ امریکایی خوانده اند. گروه طالبان دوشنبه (۲۶ جون) کاروان صلح افغانستان را پروژۀ استخبارات امریکا نام نهاد. این گروه نشست عالمان دینی افغان را در کابل نیز پروژۀ امریکایی خوانده بود.

XS
SM
MD
LG