لینک های دسترسی

Breaking News

مقام امریکایی: توافق صلح ممکن سبب بی‌ثباتی داخلی شود


یک مقام امریکایی هشدار داده است که ممکن توافق روی صلح و ختم جنگ هفده ساله در افغانستان، سبب یک بی‌ثباتی جدید شود و اکثر دستاوردهایی که با کمک جامعۀ جهانی به دست آمده است، از بین برود.

جان سوپکو، سرمفتش ایالات متحده برای بازسازی افغانستان در واشنگتن گفت، اگرچه صلح خواست همه است، اما نگرانی‌هایی وجود دارد که عجله برای رسیدن به توافق صلح مانع از برنامه‌ریزی شود که برای یک صلح پایدار لازم است.

آقای سوپکو گفت: "ما نزدیک به یک تریلیون دالر در افغانستان مصرف کرده ایم و اگر ما یک روز پس از توافق صلح با مدیریت نادرست مواجه شویم، تمام اینها در خطر است".

سرمفتش ویژۀ ایالات متحده امریکا، همچنان از وضعیت بد مالی حکومت افغانستان یادآوری کرد و گفت که معاشات نیروهای امنیتی وابسته به پول کمکی ایالات متحده است و این موضوع شدیدا قابل نگرانی است.

فروپاشی نظام

آقای سوپکو به این باور است که نه تنها کاهش چشمگیر نیروها (سربازان امریکایی و ناتو)؛ بلکه کاهش چشمگیر کمک‌های مالی به حکومت افغانستان نیز به معنی فروپاشی حکومت خواهد بود.

سرمفتش ایالات متحده برای بازسازی افغانستان گفت: "اگر وضعیت اقتصادی با فروپاشی مواجه شود یا هم معاشات آنها داده نشود، یا این که ما پول فراهم نکنیم، شما حدود ۵۰۰ هزار پولیس و سرباز اردو دارید که آموزش دیده اند و سلاح نیز دارند، همچنان ۶۰هزار جنگجوی طالب دارید که برای کشتن آموزش دیده اند، آنها می‌خواهند دوباره باهم مدغم شوند. برای آن برنامه‌ریزی کنید".

آقای سوپکو به این نظر است که یک برنامه ناقص احتمالا دستاوردهای مهم بازسازی در افغانستان را متاثر بسازد.

او گفت: "دستاوردهای صحی، معارف، مسایل مربوط به زنان، موفقیت‌آمیز بوده؛ اگر در مذاکرات صلح از آنها پاسداری نکنیم، همۀ اینها در خطر اند".

XS
SM
MD
LG