لینک های دسترسی

Breaking News

صلح و رهایی زندانیان؛ لویه جرگۀ مشورتی روز جمعه برگزار می‌شود


ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که لویه جرگۀ مشورتی به منظور رایزنی در مورد چگونگی روند گفتگوهای صلح و روشن‌شدن سرنوشت ۴۰۰ زندانی طالبان تا چهار روز آینده (۱۷ اسد) برگزار خواهد شد.

حکومت افغانستان، دلیل برگزاری این لویه جرگۀ مشورتی برعلاوۀ روشن‌شدن سرنوشت ۴۰۰ زندانی طالبان، سنجش خطرها و فرصت‌های فراراه گفتگوهای صلح و نظرخواهی از مردم عنوان کرده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور افغانستان امروز دوشنبه سوم اگست (۱۳ اسد) به خبرنگاران گفت: "اهداف اساسی این جرگه تصمیم‌گیری در مورد چگونگی رهایی ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده گروه طالبان است. مشورت در مورد آیندۀ افغانستان، ارزش‌های ۱۹ سال پسین، نظام جمهوریت و ارزش‌های وابسته به آن و اولویت‌های انکشافی حکومت افغانستان با مردم افغانستان شریک ساخته خواهد شد."

سخنگوی ریاست جمهووری افغانستان گفت که این لویه جرگه، ادامۀ لویه جرگۀ مشورتی صلح نهم ثور ۱۳۹۸ است و اعضای آن نیز اشتراک‌کنندگان همان جرگه خواهند بود.

آقای صدیقی تایید کرد که ۴۰۰ زندانی طالبان به دلیل انجام حملات تروریستی در فهرست سیاه حکومت افغانستان و برخی کشورهای دیگر شامل اند.

به گفتۀ وی، قاچاقبران مواد مخدر، اعدامی‌ها، قاتلان دو تا ۴۰ نفر نیز در این فهرست هستند که حکم محاکم سه‌گانۀ افغانستان بر آن‌ها صادر شده است.

XS
SM
MD
LG