لینک های دسترسی

Breaking News

چرا کار روی آجندای مذاکرات صلح افغانستان آغاز نشده است؟


در حالی که حدود یک هفته از آغاز نشست افتتاحیۀ گفتگوهای صلح میان هیات مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان سپری می‌شود؛ هنوز کار روی آجندای این مذاکرات آغاز نشده است.

نادر نادری، عضو و سخنگوی هیات مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان با فرستادن پیامی به رسانه‌ها گفت که دلیل طولانی‌شدن آغاز کار روی آجندای مذاکرات، دقت روی ترتیب اصول رفتاری جلسات و قواعد آن است.

آقای نادری عصر چهارشنبه ۱۶ سپتمبر (۲۶ سبنله) گفت: "یک پروسۀ تخنیکی است و به همین دلیل نیاز است که بین سرعت و کیفیت کار و دقت چیزی که تولید می‌شود باید یک توازن و تعادل وجود داشته باشد و تمام ابعاد که ممکن است در جریان مذاکرات واقع شود، باید سنجیده و در طرزالعمل گنجانیده شود".

آقای نادری تایید کرد که به زودی هردو جانب مرحلۀ بعدی مذاکرات (کار روی آجندا) را آغاز خواهند کرد.

محمد معصوم ستانکزی، رییس هیات مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان در نشست عمومی دو جانب به روز سه شنبه ۱۵ سپتمبر (۲۵ سنبله) گفته است که چگونگی مشارکت سیاسی آینده در نتیجه این گفتگوها "خیلی مهم" است و برای رسیدن به این هدف به مشوره‌ها و گفتگوهای دقیق نیاز است.

محم دنعیم سخنگوی هیات مذاکره کنندۀ گروه طالبان گفته است که مولوی عبدالحکیم رییس هیات این گروه، هر دو طرف را برای پیشبرد این گفتگو به حوصله‌مندی فرا خوانده است.

پیش از این عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان نیز تایید کرده بود که منازعۀ چهل‌سالۀ افغانستان ممکن نیست که در یکی – دو روز حل شود. او تاکید کرده است که مذاکرات به زمان بیشتر نیاز دارد.

XS
SM
MD
LG