لینک های دسترسی

Breaking News

تاکید افغان‌ها بر ختم جنگ و برقراری آتش‌بس در افغانستان


نظرسنجی انستیتوت صلح کابل نشان می‌دهد که خواست اساسی شهروندان، آتش‌بس فوری و قطع جنگ در افغانستان است.

این انستیتوت با برگزاری جرگه‌های محلی در پنج زون افغانستان درباره روند گفتگوهای صلح این کشور نظرخواهی می‌کند و پنجمین جرگۀ آن روز سه شنبه در بامیان برگزار شد.

حبیب‌الله قاضی‌زاده، مسوول برنامه‌های ولایتی این انستیتوت روز سه شنبه ۲۷ اپریل (هفتم ثور) گفت که نظریات اقشار مختلف مردم دوردست که در نتیجۀ جرگه‌ها جمع آوری می‌شود، با طرف‌های مذاکرات صلح شریک خواهند کرد.

آقای قاضی‌زاده افزود: "عمده‌ترین نگرانی اشتراک کنندگان این جرگه‌ها عدم آتش‌بس، تندی در گفتگوهای صلح، نبود آجندا و درست نمایندگی نکردن از مردم عام در گفتگوهای قطر است."

شماری از اشتراک کنندگان این جرگۀ نظرخواهی در مورد گفتگوهای صلح افغانستان در بامیان نیز خواستار آتش‌بس فوری در این کشور اند.

خدیجه صفری، یکی از فعالان حقوق زن در بامیان گفت: " کسانی که صدای شان تا هنوز شنیده نشده است، امروز این‌جا در این جرگه جمع شدند و صدای خود را بلند می‌کنند که بسیار مفید است، اما نگرانی‌ها بسیار زیاد است به خصوص در قسمت حضور کم‌رنگ زنان در این گفتگوها."

نگرانی زنان در غزنی از 'آیندۀ ناروشن'

شماری از فعالان حقوق زن و کارمندان زن در ادارات دولتی ولایت غزنی می‌گویند که از آینده مبهم وضعیت زنان در این کشور نگران اند.

بصیره جلال، یکی از کارمندان دولتی در ولایت غزنی گفت: "نمی‌خواهیم قربانی معاملات حکومت، جامعه جهانی و رهبران سیاسی شویم."

در این حال، شکریه ولی، رییس امور زنان این ولایت گفت که در حال حاضر زنان افغان قربانی اصلی جنگ در این کشور اند و آنان از هدر رفتن دستاوردهای شان در ۲۰ سال گذشته نگران اند.

خانم ولی خواستار "آتش‌بس فوری و ختم جنگ" در سراسر افغانستان شد.

شهروندان افغانستان در حالی بر پایان جنگ و برقراری آتش‌بس تاکید دارند که گفتگوهای صلح این کشور در قطر به بن‌بست مواجه شده و نشست استانبول که قرار بود به تاریخ ۲۴ اپریل دربارۀ صلح این کشور برگزار شود به دلیل حاضر نشدن طالبان تا پس از عید رمضان به تعویق افتاد.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG