لینک های دسترسی

Breaking News

مذاکرات صلح دوحه پس از حدود یک‌ونیم ماه از سر گرفته شد


هیات‌های مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان می‌گویند که دور دوم گفتگوهای صلح میان دو طرف در دوحه پایتخت قطر از سر گرفته شد.

فاروق مجروح، عضو هیات مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان گفت که ناوقت دیروز رییسان و برخی از اعضای هیات‌های دو طرف با هم دیدار کرده و در این نشست، روی اجندای مذاکرات بین‌الافغانی صحبت شده است.

آقای مجروح همچنان گفت: "قرار بر این است که از فردا، تیم‌های تماس مطابق آجندای از قبل تعیین شده، روی جزییات آینده کار بکنند و مذاکرات به شکل نورمال و دوامدار ادامه پیدا کند."

نعیم وردک، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز در صفحۀ تویترش نگاشته است که دیدار رییسان و اعضای هیات‌های دو طرف در یک فضای مثبت و سازنده صورت گرفته است.

دور دوم مذاکرات صلح افغانستان پس از سه هفته وقفه، به تاریخ ۱۰ جنوری (۲۱ جدی) میان هیات‌های مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در قطر آغاز شد.

اما این گفتگوها پس از یک دیدار و بحث روی اجندا میان هیات‌های مذاکراتی دو طرف، متوقف شد و مقام‌های حکومت افغانستان طالبان را به عدم پابندی به ادامه این مذاکرات متهم کردند.

در این حال، سید سعادت منصور نادری، وزیر دولت افغانستان در امور صلح روز سه شنبه ۲۳ فبروری (پنجم حوت) در نشستی گفت که مردم افغانستان خواهان برقراری صلح در این کشور اند و تلاش‌ها در این مورد ادامه دارد.

آقای نادری ابراز امیدواری کرد که مذاکرات صلح افغانستان در مسیر درست آن، حرکت خواهد کرد.

او همچنان افزود: "اجماع ما در رابطه به آغاز مذاکرات صلح با شرکای بین‌المللی، شاهد پیشرفت‌های خوب بوده است... تاجای که در حال حاضر، روی هدف نهایی مذاکرات صلح نیز به اجماع رسیده‌ایم."

این در حالی است که همزمان با توقف مذاکرات صلح در قطر، خشونت‌ها به ویژه ترورهای هدفمند و انفجار ماین‌ها در کابل و اکثر ولایات افزایش یافته است.

پیش از این محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان گفته بود که ضرورت اعمال فشارهای منطقه‌ای و جهانی بر طالبان درک شده است.

آقای غنی در سخنرانی در "ورکشاپ تعقیب و تحقق تعهدات کنفرانس ژنیو ۲۰۲۰" همچنان گفته بود که خشونت راه حل سیاسی نیست، بلکه راه حل سیاسی نیازمند یک موافقه همه‎جانبه و آیینۀ تمام‌نمای افغان‌ها است.

XS
SM
MD
LG