لینک های دسترسی

Breaking News

گروه‌های تماس حکومت و طالبان در دوحه روی موارد اختلافی بحث کردند


پس از دوازده روز توقف گفتگوها میان هیات‌های مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان، گروه‌های تماس دوجانب شام دوشنبه نشست‌های شان را از سر گرفتند.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت افغانستان در امور صلح، ناوقت دوشنبه ۱۲ اکتوبر (۲۱ میزان) با فرستادن پیامی به رسانه‌ها گفت که دوجانب روی موارد اختلافی بحث‌های جدی کرده اند.

خانم انوری افزود: "توافق شد تا برای حل آن (موارد اختلافی) جلسات ادامه یابد".

به نظر می‌رسد که این نشست‌ها پس از سفر زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده امریکا در امور مصالحۀ افغانستان به قطر و دیدار با دوجانب گفتگوهای صلح افغانستان، بار دیگر از سر گرفته شده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان روز گذشته گفت که هرآنچه برای آغاز مذاکرات لازم بود، حکومت این کشور انجام داده است.

آقای صدیقی افزود: "ما یک بار دیگر بالای طالبان صدا می‌کنیم که وقت این رسیده که از جنگ دست بکشند و به مذاکراتی که در دوحه است ادامه بدهند و با هیات جمهوری اسلامی افغانستان مواردی که وجود دارد، بحث بکنند تا مردم افغانستان بیشتر نسبت به ختم جنگ و خونریزی امیدوار شوند".

اما سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان تاکید کرد که طالبان با تشدید حملات، نه تنها تعهد شان را در قبال گفتگوهای صلح نشان نداده؛ بلکه به خواست افغان‌ها و جامعۀ جهانی مبنی بر کاهش خشونت‌ها اهمیت قایل نشده اند.

این در حالی است که هیات‌های مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان گفتگوها را روی ترتیب اصول مذاکرات از حدود چهارهفته به این طرف در دوحۀ قطر آغاز کرده؛ اما هنوز به نتیجۀ مطلوب دست نیافته اند.

XS
SM
MD
LG