لینک های دسترسی

Breaking News

مکسیکویی‌ها از دختران تیم روباتیک افغانستان پذیرایی کردند


شماری از اعضای گروه دختران تیم روباتیک افغان در یک برنامه که برای استقبال از آنان در شهر مکسیکو سیتی، پایتخت مکسیکو برگزار شده بود، بایسکل‌رانی کردند.

پس از به قدرت رسیدن گروه طالبان در افغانستان اعضای گروه تیم روباتیک دختران افغان همراه با هزاران افغان آسیب‌پذیر دیگر افغانستان را ترک کردند.

در این برنامهٔ رسم گذشت که موسوم به " مکسیکو شما را در آغوش می گیرد" بود، ده ها زن دیگر برای همراهی و پذیرایی به زنان افغان ملحق شده و در جاده های مکسیکو سیتی، بایسکل‌رانی کردند..

یکی از اعضای تیم که به دلایل امنیتی نامش ذکر نشده، به خبرگزاری فرانسه گفت که آنان از دولت مکسیکو برای امکاناتی را که فراهم کرده است، ابراز سپاس می‌کند.

پنج عضو این تیم و یکی از شرکای آن‌ها، اولین پناهجویان افغان بودند که پس از تسلط طالبان بر کابل، وارد مکسیکو شدند.

تیم دختران روباتیک افغانستان در سال ۲۰۱۷ میلادی به کمک نهاد دیجیتل سیتزن فند رسماً کار خود را در ولایت هرات آغاز کرد. این تیم در جریان چهار سال گذشته ۱۲ روبات را طراحی کرد و در چندین رقابت جهانی نیز اشتراک کرده و توانستند افتخاراتی را برای افغانستان کسب کنند

تیم دختران روبات ساز افغان سال گذشته دستگاه تنفس مصنوعی را از پرزه جات موتر ساختند که می‌تواند به عنوان بدیل وینتیلاتور یا دستگاه تنفس مصنوعی برای بیماران کووید۱۹ که با مشکل حاد تنفسی روبرو استند، به کار برود.

این تیم حدود ۲۰ عضو دارد که اکثرشان کمتر از ۲۰ سال سن دارند.

مکسیکو در مجموع ۳۹۱ افغان را که بیشتر آن‌ها ترجمان ها و خانواده های شان اند، پذیرفته است.

XS
SM
MD
LG