لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: ما هم صلح می خواهیم


طالبان گفته اند که با شماری از کشورهای جهان در ارتباط اند

گروه طالبان ادعا کرده است که افغانستان را از تجزیه شدن نجات داده است.

با افزایش خبرها در باره آغاز احتمالی مذاکرات صلح میان نمایندگان حکومت افغانستان و گروه طالبان در آینده نزدیک، طالبان گفته اند که آنها برای "امن و صلح" مبارزه کرده اند.

گروه طالبان که خود را "امارت اسلامی افغانستان" می نامد در اعلامیه ای گفته است که ملامحمد عمر، رهبر طالبان، همیشه در پیام هایش بر "استقلال، پایان اشغال، برپایی نظام اسلامی به مشارکت تمام افغانها و صلح ملت" تاکید ورزیده است.

طالبان اما گفته اند که سر و صداهای تازه در رسانه ها در باره تحولات قریب الوقوع در مذاکرات صلح، تحلیل خود رسانه ها است و تا زمانی که از سوی منابع رسمی طالبان تایید نگردد، اعتبار ندارد.

طالبان همچنان گفته اند که افغانستان از تجزیه شدن نجات داده اند اما در این باره در اعلامیه این گروه هیچ توضیحاتی ارائه نشده است.

این در حالی است که به روز دوشنبه داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان گفت که مذاکرات صلح با طالبان "در روزهای نزدیک" آغاز خواهد شد.

آقای عبدالله زمان دقیق و محل مذاکرات را مشخص نساخت اما تاکید ورزید که مذاکرات صلح بر اصل منافع ملی افغانستان صورت خواهد گرفت.

در همین حال ریاست جمهوری افغانستان گفته است که رئیس جمهور محمد اشرف غنی در مورد مذاکرات صلح با طالبان، مشاورت با نخبگان کشور را آغاز نموده است.

این بیانات مقام های حکومت افغانستان پس از آن مطرح می شود که رئیس ارتش و رئیس سازمان اطلاعاتی پاکستان، آی اس آی، هفته گذشته به کابل آمدند و از حمایت شان برای تامین امنیت افغانستان اطمینان دادند.

مقام های افغان در گذشته پاکستان، بویژه ارتش مقتدر این کشور را به پناه دادن به رهبران طالبان و ارائه حمایت های مادی و اطلاعاتی به جنگجویان این گروه متهم کرده بودند.

طالبان که برای بیشتر از سیزده سال بر ضد نیروهای افغان و خارجی رزمیده اند، دلیل اصلی جنگ شانرا حضور نظامیان خارجی در افغانستان بیان کرده اند. ماموریت جنگی نیروهای بین المللی به رهبری امریکا سال گذشته میلادی پایان یافت و قرار است که ایالات متحده تا پایان سال ۲۰۱۶، تمام نظامیان باقیمانده اش، به جز از حدود یک هزار نظامی برای تامین تاسیسات دیپلماتیک، را از افغانستان بیرون کند.

XS
SM
MD
LG