لینک های دسترسی

Breaking News

کمیسیون انتخابات: ۲۵ حمل ثبت نام رأی‌دهندگان آغاز می‌شود


قرار است که برای ثبت نام رأی‌دهندگان ده میلیون تذکرۀ ورقی توزیع شود

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید، برای آغاز پروسۀ ثبت نام رأی‌دهندگان کاملاً آمادگی دارد و این پروسه به تاریخ ۲۵ حمل، رسماً آغاز خواهد شد.

گلاجان عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان روز یکشنبه که در افتتاح برنامۀ آموزشی چهار روزه برای ۱۲۲ مربی این کمیسیون از ۳۴ ولایت در کابل صحبت می‌کرد، گفت، کتاب‌های رأی‌دهندگان به کمک دونران جهانی چاپ شده و به این کمیسیون سپرده شده است.

او گفت "پروسۀ ثبت نام آغاز شدنی است و امروز به صورت رسمی اعلان می‌کنم که پروسۀ ثبت نام برای رأی‌دهندگان در ۲۵ ماه روان عملاً آغاز می‌شود".

قرار است که ثبت نام رأی‌دهندگان از مراکز ولایات آغاز شود و سپس به ولسوالی گسترش یابد.

آقای صیاد افزود که برای تهیۀ فهرست رأی‌دهندگان کارمندان جدید را استخدام کرده اند و پروسۀ استخدام در این زمینه هنوز هم جریان دارد.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تأکید کرد، کتاب‌های رأی‌دهندگان به زودی به مراکز ثبت نام در ولایات، منتقل می‌گردد و سپس پروسۀ ثبت نام آغاز خواهد شد.

پیش از این کمیسیون مستقل انتخابات گفته بود که برای ثبت نام رأی‌دهندگان از تکنالوژی جدید استفاده می‌کند؛ اما اکنون قرار است که این پروسه با استفاده از تذکره هویت عملی گردد.

برای ثبت نام رأی‌دهندگان توزیع ده میلیون تذکرۀ ورقی نیاز است که به گفتۀ کمیسیون مستقل انتخابات، روند ثبت نام واجدان شرایط رأی بیش از ۲۸ میلیون دالر هزینه خواهد داشت.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان پیش از این، شانزدهم ماه سرطان سال روان خورشیدی را برای برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی تعیین کرده بود؛ اما مقام‌های این اداره گفته اند که ممکن به دلیل برخی مشکلات تخنیکی، این پروسه به تعویق بیافتد.

XS
SM
MD
LG