لینک های دسترسی

Breaking News

معاش معلمین و کارمندان پایین‌رتبۀ حکومت افغانستان افزایش می‌یابد


سرپرست وزارت مالیۀ افغانستان می‌گوید که قرار است حقوق ماهوار معلمین و مامورین پایین‌رتبۀ ملکی افغانستان در سال پیشرو به گونۀ "قابل‌ ملاحظۀ" افزایش یابد.

محمد خالد پاینده، روز سه شنبه ۱۶ فبروری (۲۸ دلو) در صفحۀ تویترش نگاشته است که به هدف تمویل ازیاد معاش معلمین و مامورین ملکی افغانستان، قرار است معاشات مشاورین داخلی کاهش یابد.

آقای پاینده افزود که بررسی‌ها برای کاهش حقوق ماهوار مشاوران داخلی افغانستان آغاز شده است. او گفت: "حکومت مصمم است از معاش رییس جمهور، معاونین رییس جمهور و اعضای کابینه (و سایر مصارف) بکاهد تا این ازدیاد را تمویل نماید."

سرپرست وزارت مالیه اطمینان داده است که حکومت افغانستان برای بلندبردن معاشات مامورین پایین‌رتبه و معلمین در این کشور متعهد است.​

تظاهرات معلمین در هرات

در همین حال، ده‌ها تن از معلمین ولایت هرات در تجمع اعتراضی، خواهان یکسان‌سازی معاشات مامورین دولتی در افغانستان شده اند.

این معترضان می‌گویند در حال حاضر، کمترین معاش را معلمین و مامورین پایین‌رتبۀ دولتی دریافت می‌کنند. آنان همچنان می‌گویند که حکومت نباید میان کارمندان دولتی تبعیض قایل شود.

در روزهای اخیر برخی از ولایات دیگر نیز گواه اعتراض‌های معلمین و کارمندان پایین‌رتبۀ دولتی بود.

معترضان با پشتیبانی از طرح ولسی جرگه برای یکسان سازی معاشات کارمندان دولتی، خواهان توجه جدی حکومت در این راستا شده اند.

ولسی جرگۀ افغانستان تا اکنون دو بار طرح بودجۀ سال مالی ۱۴۰۰ را رد کرده است که یکی از دلایل رد آن نیز مساله ازدیاد معاش مامورین و معلمین بوده است.

پیش از این رییس ولسی جرگۀ افغانستان خواستار یکسان‌سازی معاشات کارمندان دولتی در این کشور شده و گفته بود تا زمانی که حکومت به این خواست آنان رسیدگی نکند، شورای ملی بودجۀ سال مالی ۱۴۰۰ را تایید نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG