لینک های دسترسی

Breaking News

تهدید در برابر آزادی رسانه‌ها در افغانستان هنوز هم باقیست – بتلر


استیفن بتلر، مدیر هماهنگی کمیته حمایت از خبرنگاران در افغانستان می‌گوید که تهدید گروه‌های مختلف شورشی به شمول طالبان و زورمندان در برابر اطلاع رسانی آزاد در افغانستان هنوز پابرجاست.

در حالیکه کروناویروس در سرتاسر جهان گسترش یافته است، به گفتۀ آقای بتلر شماری از کشورها می‌کوشند که با استفاده از وضعیت پیش آمده کار رسانه‌ها را کنترول کنند.

با آنکه آزادی بیان و مطبوعات یکی از دستآوردهای دو دهۀ پسین در افغانستان پنداشته می‌شود و افغانستان از این رهگذر در وضعیت خوبتر نسبت به همسایگان خود و حتا اکثر کشورهای منطقه قرار دارد، آقای بتلر می‌گوید که خشونت در برابر خبرنگاران در افغانستان هنوز هم ادامه دارد.

نی یا اداره حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان گزارش داده است که تنها در سال ۲۰۱۹ به تعداد ۱۱۵ قضیه خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان ثبت شده ‌است.

آقای بتلر در مصاحبه با صدای امریکا گفت: "شاهد چیزی خاص نبوده ام و هنوز هم تهدیدات علیه خبرنگاران وجود دارد و خبرنگاران با احتیاط بیشتر فعالیت می‌کنند. آنان شجاعانه گزارش می‌دهند. به نظرم هیچ تغییر فاحش در وضعیت آزادی مطبوعات در افغانستان طی یکسال گذشته رونما نشده است".

از سوی دیگر، در حالیکه تلاش برای مذاکرات صلح با طالبان به شدت جریان دارد، برخی‌ها به این باور اند که آزادی مطبوعات از اجندای بحث با این گروه به دور مانده است.

آقای بتلر نیز با نگرانی از این ناحیه گفت: "نگرانی‌ها به خاطر افزایش قدرت طالبان در افغانستان وجود دارد که می‌تواند روند کاری خبرنگاران و مصوونیت آنان را به مخاطره اندازد."

شرح کامل مصاحبۀ آقای بتلر را در اینجا دنبال کنید:

XS
SM
MD
LG