لینک های دسترسی

Breaking News

برگزاری کمپاین خدمات رایگان صحی در هرات


حدود ۲۰۰ زن باردار و شیرده از این خدمات بهره مند می شود

نخستین کمپاین تداوی رایگان برای زنان باردار و بیجا شده به منظور بهبود صحت و زمینۀ دسترسی بیشتر زنان و مادران به خدمات صحی و درمانی در ولایت هرات برگزار شد.

این کمپاین از جانب ریاست امور زنان ولایت هرات و به همکاری اتحادیه شفاخانه های خصوصی برای یک دوره در این ولایت برگزار شده است.

محبوبه جمشیدی سرپرست ریاست امور زنان ولایت هرات می گوید که در این برنامه صحی به ۲۰۰ زن بی بضاعت باردار و شیرده کارت های صحی رایگان توزیع می شود که اکثریت آنها بیجا شدگان داخلی استند.

خانم جمشیدی به رادیو آشنا صدای امریکا گفت که برای این زنان زمینۀ آزمایشات طبی و معاینات التراساوند به گونۀ رایگان فراهم شده است.

دریافت کنندگان این کارت های صحی رایگان بیشتر بانوان مهاجر از ولایت­های بادغیس و غور می باشند که در سالهای گذشته به ولایت هرات آمده اند.

با اینحال زنانی که از این برنامه مستفید می شوند با انتقاد از عملکرد دولت افغانستان در عرصه فراهم آوری خدمات صحی به بیجا شدگان داخلی می گویند که برنامه های مقطعی نمی تواند پاسخگوی نیازمندی های صحی آنان باشد.

اما مریم اسکندری فعال مدنی در هرات، این برنامه را در راستای دسترسی مادران افغان به خدمات صحی موثر می داند. او استدلال می کند که برگزاری های برنامه های اینچنینی، تضمین قوی برای صحتمندی نسل بعد افغانستان است.

قرار است این برنامه صحی ، در چندین دوره دیگر تا پایان سال شمسی برای بانوان بی بضاعت در شهر و ولسوالی های هرات روی دست گرفته شود.

XS
SM
MD
LG