لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان در محراق تمرکز سفر بلینکن به هند


قرار است انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ امریکا روز چهارشنبه با صدر اعظم و وزیر خارجۀ هند دیدار کند

افزون بر تصریح مجدد به مشارکت رو به رشد استراتیژیک میان واشنگتن و دهلی جدید، انتظار می‌رود وضعیت افغانستان یکی از نکات اساسی بحث در جریان سفر انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ ایالات متحده به هند باشد.

وزارت خارجۀ هند گفته است که مباحثات با آقای بلینکن بر موضوعات منطقه و جهان، به شمول وضعیت در افغانستان و مقابله با همه‌گیری کروناویروس تمرکز خواهد داشت. قرار است آقای بلینکن روز چهارشنبه با صدر اعظم و وزیر خارجۀ هند دیدار کند.

به گفتۀ تحلیلگران هندی، بحث در مورد وضعیت افغانستان، جاییکه طالبان در حال پیشروی و نیروهای امریکایی و ناتو در حال بیرون شدند اند، از نکات عمدۀ مورد بحث مقام‌های هندی و وزیر خارجۀ امریکا خواهد بود.

مقام‌های امریکایی نیز گفته اند که در این سفر، وزیر خارجۀ ایالات متحده خواهان همکاری هند در زمینۀ تامین صلح و ثبات در افغانستان خواهد شد.

دین تامسن، سرپرست معینیت وزارت خارجۀ امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی روز جمعه به خبرنگاران گفت: "انتظار داریم که تمام کشورهای منطقه علاقۀ مشترک به پیشرفت یک افغانستان باثبات و مصوون داشته باشند، مسلماً با شرکای هندی مان در مورد چگونگی کار برای رسیدن به این هدف، صحبت خواهیم کرد."

هند در هفته‌های اخیر، به ویژه پس از آغاز روند خروج قوای خارجی از افغانستان بر ضرورت حفظ دستآوردهای دو دهۀ پسین در افغانستان تاکید کرده است.

کارشناسان به این باور اند که وضعیت موجود در افغانستان مایۀ نگرانی هند است و دهلی جدید هراس دارد که مبادا اقتدار دوبارۀ طالبان بستر مساعد برای گروه‌های تندرو اسلام‌گرا فراهم کند که حملات بر کشمیر زیر ادارۀ هند را انجام می‌دهند.

هرش پانت، رییس برنامۀ مطالعات استراتیژیک در بنیاد تحقیقاتی آبزرور در دهلی جدید به صداری امریکا گفت: "هند می‌خواهد بداند که ایالات متحده پس از خروج قوا از افغانستان، به ایفای چه نقشی ادامه می‌دهد و نیز اینکه چگونکه کشورهای جهان می‌توانند در چنین برهۀ دشوار، افغانستان را کمک کنند. هند خواستار وضاحت خواهد شد که امریکا چگونه این ماموریت را به پیش می‌برد."

حدود دو هفته پیش، وزیر خارجۀ هند هنگام سفر به روسیه از جریانات اخیر در افغانستان ابراز نگرانی کرد و ضمن تقاضا برای کاهش خشونت در آن کشور گفت که وضعیت افغانستان تاثیر مستقیم بر امنیت منطقه دارد.

XS
SM
MD
LG