لینک های دسترسی

Breaking News

سربازگیری داعش در افغانستان – سرگذشت دو افغان


لعل محمد و بخت علی, جنجگویان سابق داعش میگویند که قوماندانان شاخۀ خراسان داعش ابتدا به خانۀ شان آمدند تا آنان را استخدام کنند

در سال ٢٠١٥، گروۀ دولت اسلامی یا داعش، فعالیت یک شاخۀ جدید خود را برای پاکستان و افغانستان اعلام کرد و آن را شاخۀ خراسان این گروه نامید.

این گروه همچنان تلاش ورزید تا شرق افغانستان را به یک پایگاۀ مستحکم خود مبدل سازد که در جریان این کار تعداد از باشندگان محل را نیز استخدام کرد.

در میان افراد استخدام شده، دو برارد به نام های لعل محمد و بخت علی نیز شامل اند که پس از سپری کردن حدود دوسال با شاخۀ خراسان داعش، حال دوباره برگشته و در تلاش یک زندگی عادی و آرام اند.

لعل محمد می گوید که او هشت یا نٌه سال عمر داشت که با داعش پیوست. لعل محمد که حال ١٢ سال عمر دارد، می افزاید در زمان که تحت تربیت گروۀ داعش قرار داشت، به او ویدیوهای از چگونگی جنگ و انجام حملات انتحاری نشان داده میشد.

لعل محمد و بخت علی باشندگان ولسوالی اچین ولایت ننگرهار اند. به گفتۀ این دو برادر، قوماندانان شاخۀ خراسان داعش ابتدا به خانۀ شان آمدند تا آنان را استخدام کنند.

بخت علی می گوید: "آنها برای ما ویدیوهای را نشان می دادند که گویا کفار بر مسلمان ظلم می کنند و می گفتند که پولیس محلی و اردو نوکر آنهاست و باید در برابر آنها جهاد کنیم."

تندروان داعش بلاخره پدر این دو برادر را که تعویض خان نام دارد قناعت داده و تعویض خان نیز با هردو پسرش با داعش پیوست.

به گفتۀ این دو برادر، در مخفیگاه های داعش کودکان و نوجوانان دیگری نیز حضور داشتند. بخت علی می گوید که داعشیان "برای کودکان می گفتند که اگر حملات انتحاری را انجام دهند، از همه مشکلات رهایی میابند و مستقیماً به جنت میروند".

در تصاویر که بخت علی آن را در موبایل خود ثبت کرده است، دیده می شود که مربیان داعش به کودکان تمرینات نظامی به شمول انداخت تفنگچه و کلاشینکوف را یاد می دهند.

لعل محمد می گوید، بلاخره روزی فرا رسید که باید به میدان جنگ میرفت. این جنگجوی سابق داعش می افزاید که: "جنگجویان داعش به من واسکت انتحاری را پوشاندند و گفتند که به جنگ میرویم و این که ما از موضع فیر می کنیم و خودت باید به پیش بروی و انتحار کنی."

اما تندروان داعش درآن جنگ شکست خوردند و لعل محمد دوباره زنده برگشت. برادرش بخت علی می گوید که آنان شاهد قتل و کشتار زیادی از افراد بودند و می افزاید که حتی او نیز می خواست تا یک تن را بکشد، زیرا به گفتۀ او گروۀ داعش برای شان می گفتند که با انجام این کار "خداوند اجرش را می دهد".

بلاخره موضوع تا حد رسید که پدر این دوجوان دیگر تحمل آن را نداشت و با پسرانش یکجا فرار کرد. پدر این خانواده حال با پولیس کار می کند، اما می داند که ظهور مجدد داعش تا چه حد خطرناک است.

در حالیکه بخت علی و لعل محمد حال مصؤن اند، اما هیچ کس نمی داند که سرنوشت ده ها تن از نواجوانان دیگری که در مدارس این گروه به سر میبرند، چه خواهد بود؟

سربازگیری داعش در افغانستان - حکایات دو جوان افغان
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:57 0:00

XS
SM
MD
LG