لینک های دسترسی

Breaking News

ادامۀ همزمان حملات فرامرزی و تلاش های دپلوماتیک


جانان موسی زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان
جانان موسی زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان

وزارت خارجۀ افغانستان می گوید که تلاش های دپلوماتیک افغانستان در سطح روابط دو جانبه با پاکستان نتیجه نداده است، اما نشست جلال آباد هنوز هم شامل اجندا می باشد.

نشست مقام های ارشد نظامی افغانستان، پاکستان و آیساف درشهر جلال آباد - که درسفر اخیر صدراعظم پاکستان به کابل بر آن توافق شده بود - تا هنوز دایر نشده است تا موضوع جنجال بر انگیز حملات فرامرزی بر مناطق سرحدی افغانستان به ویژه ولایت کنر را بر رسی کند.

جانان موسی زی، سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان روز یک شنبه بیان داشت که تلاش های دپلوماتیک افغانستان در سطح روابط دو جانبه با پاکستان نتیجه نداده است، اما نشست جلال آباد هنوز هم شامل اجندا می باشد. آقای موسی زی، در مورد زمان برگزاری این نشست جزییاتی ارایه نکرد.

از سوی دیگر مقام های افغان می گویند که پرتاب راکت ها از آنسوی مرز در ولایت کنر ادامه دارد و به گفتۀ فضل الله وحیدی، والی کنر شب گذشته نیز ولسوالی دانگام آن ولایت یک بار دیگر مورد حمله راکتی قرار گرفته است.

در همین حال رحمان ملک، وزیر داخلۀ پاکستان گفته است که عناصری در داخل افغانستان "که شاید در حکومت و یا خارج از دایرۀ حکومت باشند" رهبران طالبان پاکستانی را حمایت می کنند، اتهامی که می تواند مایۀ کشیدگی بیشتر در بحث پر مناقشۀ حملات فرامرزی بین دو کشور شود. اما آقای ملک در مورد افرادی که از افغانستان طالبان را حمایت می کند، جزییات بیشتری ارایه نکرد.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان این ادعای مقام های پاکستانی را بی اساس و غیرمسولانه توصیف کرد.

وزیر داخلۀ پاکستان همچنان گفته است که یک فرمانده طالبان به نام فضل الله حملاتی را از قلمرو افغانستان بر نیرو های امنیتی پاکستان انجام می دهد. اما آقای صدیقی در واکنش به این ادعا می گوید که افغانستان همواره از مواضع امن شورشیان مستقر در پاکستان هدف قرار گرفته است و جانب افغانستان کاملاً مطمین است که ملا فضل الله در محلی در پاکستان می باشد.

پاکستان همواره به تن دادن به فشار های ایالات متحده برای اقدام جدی بر ضد مواضع شورشیان حقانی و سایر تندروان بی میل بوده است، تا جاییکه این موضوع سبب تنیدگی شدید روابط میان واشنگتن و اسلام شده است. اما رحمان ملک، وزیر داخلۀ پاکستان می گوید که گروه حقانی به همان اندازه که برای افغانستان خطرناک است، برای پاکستان نیز خطرناک تلقی می شود.

در یک انکشاف دیگر، سخنگوی وزارت خارجه از بازگشایی مرز میان افغانستان و تاجکستان خبر داده گفت که تجار، افراد عادی و کاروان های اکمالاتی از این مسیر تردد کرده و وضعیت به حالت عادی بر گشته است.

مرز میان افغانستان و تاجکستان در اوایل هفته گذشته پس از آن به گونۀ موقتی مسدود شد که مقام های امنیتی تاجکستان عملیات تصفیوی و جستجو را بر ضد مخالفان حکومت در ولایت بدخشان کوهی تاجکستان، به ویژه در شهر خاروغ آغاز کردند.
  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG