لینک های دسترسی

Breaking News

کمک ۷۷۰ میلیون افغانی مردم افغانستان به معارف آن کشور


وزارت معارف افغانستان می‌گوید که مردم در ۳۰ ولایت به ارزش بیش از ۷۷۰ میلیون افغانی به معارف کمک کرده اند.

نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف روز سه شنبه ۲۱ جنوری (اول دلو) به صدای امریکا گفت: "این کمک‌ها در بخش‌ اهدای ۷۱۳.۲ جریب زمین به ارزش مالی حدود ۳۴۲ میلیون و ۸۹۷ هزار و یکصد افغانی، ساخت ۲۱۰ صنف درسی و اعمار هشت تعمیر جدید مکتب صورت گرفته است."

او افزود که ترمیم ۳۸۸۷ میز و چوکی، اهدای ۴۶۲ هزار و ۳۵۶ میز و چوکی برای مکاتب، رنگمالی صنف‌های درسی، تهیه مواد لابراتواری برای مکاتب، تهیه کتاب‌های درسی و رفع سایر نیازمندی‌های مکاتب نیز شامل این کمک‌ها است.

سخنگوی وزارت معارف گفت که شوراهای مکاتب این کمک را جمع‌آوری و تحت نظارت آنان مصرف شده است. در شوراهای مکاتب، معلمان موسسات تعلیمی، والدین دانش‌آموزان، امامان مساجد، اعضای شوراهای محلی و بزرگان محل شامل اند.

به گفتۀ خانم نزهت، اعضای شوراهای مکاتب در کنار جمع‌آوری کمک‌ها، برای نزدیک به ۸۵۰۰ تن در پیوند به اهمیت آموزش دختران نیز آگاهی داده اند.

بر بنیاد معلومات وزارت معارف، اکنون نزدیک به ۱۴هزار مکتب شورا دارد و قرار است که این شوراها در تمامی مکاتب افغانستان فعال شود.

خانم نزهت گفت که این کمک‌ها در ولایت‌های خوست، دایکندی، کاپیسا، وردک، سرپل، بامیان، پنجشیر، سمنگان، بادغیس، قندهار، بلخ، نیمروز، کابل، هلمند، جوزجان، لوگر، هرات، پکتیا، غزنی، فراه، لغمان، کنر، ننگرهار، پروان، فاریاب، بغلان، زابل، تخار، بدخشان و پکتیکا، در سال ۱۳۹۸ تعلیمی صورت گرفته است.

وزارت معارف سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۹ خورشیدی را به نام دهۀ معارف نام‌گذاری کرده است.

XS
SM
MD
LG